Şişli’de öğrenci velileri eylem yaptı

İstanbul’da Şişli Endüstri Meslek Lisesi arazisinin Taşyapı şirketine satılmasına ve eğitimin ranta kurban edilmesine yönelik tepki eylemi yapıldı. Dün okul önünde toplanan veliler, öğrenciler ve mahalle halkı, okul alanının daraltılarak öğrencilere sınırla sahada barakalarda eğitim verilmesini ve okul sahası içinde Taşyapı şirketinin AVM-rezidans yapmasına karşı çıkıyor. AKP yandaşı patron Emrullah Turanlı’nın sahibi olduğu Taşyapı firmasına […]

İstanbul’da Şişli Endüstri Meslek Lisesi arazisinin Taşyapı şirketine satılmasına ve eğitimin ranta kurban edilmesine yönelik tepki eylemi yapıldı.

Dün okul önünde toplanan veliler, öğrenciler ve mahalle halkı, okul alanının daraltılarak öğrencilere sınırla sahada barakalarda eğitim verilmesini ve okul sahası içinde Taşyapı şirketinin AVM-rezidans yapmasına karşı çıkıyor. AKP yandaşı patron Emrullah Turanlı’nın sahibi olduğu Taşyapı firmasına satılmasına yönelik tepkiler artarak sürüyor.

Okulun başka bir yere taşınmasını, baraka veya prefabrik binalarda üst üste eğitim verilmesini istemediklerinin kaydeden veliler adına açıklama yapan Ercan Badun “60 dönümlük bir araziden 17 dönümlük bir noktaya geldik. Burada inşaatlar başladı ve olağanca hızıyla devam ediyor. Bizim talebimiz, bu 17 dönüm üzerinde öğrencilerin, herhangi bir okula taşınmadan eğitim öğretime devam etmelerini istiyoruz. Bizim, devlet büyüklerimizden talebimiz budur” dedi.

“Okulumu Yıktırmam İnisiyatifi” adı altında örgütlenen veliler, öğretmenler ve mahalle halkı, okul arazisinin önemli bir kısmının şirketlere verilmesiyle ortaya çıkan okulu kaybetme olasılığı karşısında kaygılanarak tepkilerini ortaya koyuyor. Veliler, 6 bin öğrenci ve çok sayıda velinin okulundan edilmesi riskini kabul etmiyor.

Eğitim-Sen 3 nolu şube ve eyleme destek veren CHP milletvekili Barış Yarkadaş’da yaptıkları açıklamalarla okula sahip çıkıyor ve velilerle birlikte, okular arazisinin yağmalanmasına karşı tavır alıyorlar.

 “Ülkenin AVM ve rezidansa değil, daha çok okula ihtiyacı var”

“Okulumu Yıktırmam İnisiyatifi” adına yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“60 dönüm araziye yayılmış okulumuzu 5 dönüm üzerine kurulacak prefabriklere nasıl sığdıracaksınız? Hadi sığdırdınız diyelim, 5 bin öğrenciye burada nasıl eğitim vereceksiniz. Bu gençlerin spor ve sosyal etkinlik yapma ve bahçelerinde nefes alma hakkı yok mu? En son teknolojiye sahip atölyeleri bu barakalara taşıyarak kullanılmaz hale mi getireceksiniz? Öğrencilerimizi eğitim hakkından mahrum mu bırakacaksınız? Öğretmenlerimizi mağdur mu edeceksiniz? Yapacağınız rezidans ve AVM’lerle Şişli halkına ve İstanbul’a yazık edeceksiniz.  Trafik yoğunluğunu artıracak, yeşil alanları yok edecek, depremde toplanacak alan bırakmayacaksınız. Bu ülkenin AVM ve rezidansa değil, daha çok okula daha çok meslek lisesine ihtiyacı var. Yıllardır uyarıyoruz, bu yanlıştan dönün. Şişli EML’ye dokunmayın. Okulumuzun başka yerlere taşınmasını, baraka veya prefabrik binalarda üst üste eğitim verilmesini, öğrencilerimizin modern eğitim, spor ve sosyal imkanlardan yoksun kalmasını istemiyoruz. 6 yıllık yoğun bir mücadelenin sonunda, bugün gelinen noktada, sahip olabildiğimiz 17 dönümlük arazinin bir kısmı üzerine, öğrencilerimizi hiç taşımadan, bütünlüğünü bozmadan ve eğitim öğrenimine ara vermeden okulumuzun bir an önce yapılarak, bu eğitim yuvasının, ülkemize sağlamakta olduğu katkının sürmesini istiyoruz.” denildi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da söz alarak şunları söyledi:

 “Önünde bulunduğumuz bu okul ne yazık ki AVM ve rezidanslara peşkeş çekiliyor. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamada ‘Biz İstanbul’a ihanet ettik. Her tarafa gökdelenler, rezidanslar diktik’ dedi. Şimdi bu okulun bahçesine de bir ihanet projesi, bir ihanet anıtı dikilmek isteniyor. Buraya AVM ve rezidans değil, ihanet anıtı yapmak istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından veliler, eylemlerini bir süre daha alkışlarla ve sloganlarla sürdürdü. Bu sırada dersleri biten ve okuldan çıkan öğrenciler de velilerin yanına gelerek eyleme destek verdi. Öğrenciler sık sık ‘Şişli  Endüstri Meslek Lisesi Yıkılmasın’ sloganları attı.

Eğitim-Sen açıklaması :Rant sistemine okulumuzu vermeyeceğiz

Eğitim-Sen 3 No’lu Şubede yapılan basın açıklamasında da Eğitim-sen okulun bu şekilde yağmalanmasına karşı çıktığını açıkladı.

Birgün gazetesi haberine göre, Eğitim-Sen açıklamasında, “Ülkeyi kocaman bir şantiyeye çeviren bu rant sistemine okulumuzun vermeyeceğiz” denildi.

Sendika binasında yapılan basın toplantısında söz alan Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Ayfer Koçak, “Şişli EML 6000 öğrencisi ve 300’e yakın eğitim emekçisi olan, robot kulübü ile Amerika’da ödül alan, tiyatro ekibi ile yıllardır en önemli tiyatro ödüllerini toplamış, 4 blok 20 atölye 90 dersliğe sahip ve sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin en önemli ve en geniş imkanlara sahip olan bir okuldur. Bu kadar önemli ve büyük bir okulun önce başka bir okula taşınma sonra da mevcut alanda barakalarda eğitim verileceğinin söylenmesi ve okulun geleceğinin belirsizliğe sürüklenmesi “Okul temsilcilerinin de dahil olduğu Okulumuzu Yıktırmayacağız İnsiyatifi’nin de önerdiği gibi okulun yıkılmadan imar planında tahsis edilen arazisinde öncelikle planlandığı üzre nitelikli ve öğrenci potansiyeline uygun olarak yapımın gerçekleşmesi olmalıdır” diyen Koçak, şöyle devam etti:

EML’de yaşanan süreç AKP’nin özellikle son 5 yıllık politikaları, devletin eğitimde güvencesizleştirme özelleştirme politikalarından bağımsız değildir. İstanbul başta olmak üzere tüm ülkeyi kocaman bir şantiyeye çeviren bu rant sistemine okulumuzu vermeyeceğiz.” Bu bir eğitim cinayetidir” dedi.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar