Sabiha Gökçen’de DİSK-Birleşik Metal-İş TİS görüşmelerinde

İlk Toplu İş Sözleşmesini yıllar önce 15 dakikalık grev sonucunda Hava-İş sendikası ile yapan TEC işletmesinde, bugün 3. dönem TİS görüşmelerine başladı. Sabiha Gökçen Havalimanı sınırları içinde faaliyet sürdüren motor bakım merkezi TEC ile DİSK-Birleşik Metal-İş sendikasının yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ilk oturum gerçekleştirdi. Toplu iş sözleşmesi ilk görüşme turu ve sevindirici haberleri de […]

İlk Toplu İş Sözleşmesini yıllar önce 15 dakikalık grev sonucunda Hava-İş sendikası ile yapan TEC işletmesinde, bugün 3. dönem TİS görüşmelerine başladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı sınırları içinde faaliyet sürdüren motor bakım merkezi TEC ile DİSK-Birleşik Metal-İş sendikasının yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ilk oturum gerçekleştirdi. Toplu iş sözleşmesi ilk görüşme turu ve sevindirici haberleri de emek kamuoyunda yer almaya başladı.

TEC ‘teki süreci açıklayan bilgiyi şöyle özetleyebiliriz. Türk Motor Merkezi (TEC), Turkish Technic ile dünyanın önde gelen uçak motoru üreticilerinden Pratt & Whitney’nin ortaklığı ile kurulan bir şirkettir. 2010 yılı Ocak ayı içerisinde faaliyetlerine başlayan TEC, başta Türk Hava Yolları olmak üzere yerli ve yabancı çok sayıda havayolunun CFM56-3, -5C, -7B ve V2500-A5 serisi uçak motorlarına bakım, onarım ve revizyon hizmeti sunmaktadır. TEC’nin yıllık kapasitesi 300 motor bakımıdır ve 200’den fazla çalışana sahiptir.

TEC işçileri, 2011 yılından sonra Hava-İş sendikasında örgütlenmiş ve ilk Toplu İş Sözleşmesini de 15 dakika gibi kısa süren grev sonrasında yapmıştı.

Bir süre önce Çelik İş Sendikası haksız biçimde burada yetki oyununa girmiş dolayısıyla sendikal haklar da bir dönem askıya alınmıştı. Hava-İş sendikasından sonra uzun bir süre yetki mücadelesine girerek Birleşik Metal sendikasında örgütlenen işçiler sendika ile birlikte artık TİS masasındadır.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, sendika genel sekreteri, şube başkanı, sendika uzmanları ve sendika iş yeri temsilcisinden oluşan heyet tarafından temsil edildi. İlk görüşmede idari maddeleri içeren toplam 20 madde üzerinde anlaşma sağlandığı bildiriliyor. TİS görüşmelerine 7 Haziran çarşamba günü devam edilecektir.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar