İnsanca çalışma koşulları isteyen işçiler işten atıldı

Eylem yapan Mephisto işçileri: İşten atılan arkadaşlarımız geri alınsın Mephisto Kitabevi’nin Kadıköy, Beyoğlu ve Beşiktaş şubelerinde çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen işçiler eylem yaptı. Beslenme ve dinlenme haklarının yerine getirilmesini ve işten atılan işçilerin işlerine geri alınması istendi. Mephisto Kitabevi işçileri, önceki gün İstanbul Beşiktaş’taki mağaza önünde bir araya gelerek işten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını […]

Eylem yapan Mephisto işçileri: İşten atılan arkadaşlarımız geri alınsın

Mephisto Kitabevi’nin Kadıköy, Beyoğlu ve Beşiktaş şubelerinde çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen işçiler eylem yaptı. Beslenme ve dinlenme haklarının yerine getirilmesini ve işten atılan işçilerin işlerine geri alınması istendi.

Mephisto Kitabevi işçileri, önceki gün İstanbul Beşiktaş’taki mağaza önünde bir araya gelerek işten atılan arkadaşlarının işe geri alınmasını istedi.

Mephisto Kitabevi’nin Kadıköy ve Beyoğlu şubelerinin ardından Beşiktaş şubesinde de son iki haftada beş işçinin işten çıkarılması üzerine işçiler, işten çıkarılan arkadaşlarının işe geri alınması talebiyle eylem yaptı. Sendikaorg  haberine göre olay şöyle gelişti.

Beşiktaş’taki Mephisto Kitabevi önünde yapılan eylemde konuşan işten atılan Ahmet Batur, “Bizim için Mephisto, günlük 9 lira 60 kuruşa karın doyurmaya çalışmaktır. İnsan haklarına saygıdan bahsedeceksiniz, 3 yıldır yemek ücretine tek bir kuruş zam yapmayıp işçilerinize yetersiz beslenmeyi hak göreceksiniz. Bu olur mu?” diye sordu. Mephisto’nun kendileri için 9 saat ayakta çalışıp oturacak bir sandalye bulamamak olduğunu belirten Batur “Dinlenme hakkımız ‘müşterilerin karşısında yayılarak oturulduğu’ gerekçesiyle elimizden alındı. Alternatif olarak gösterilen yer bodrum katta, ışık almayan, tuvaletin duvarına bitişik, deponun kenarında bir masa ve sandalye. İnsan hakları diyeceksiniz, işçiye bunu hak göreceksiniz” diye konuştu.

‘İNSANİ KOŞULLARDA ÇALIŞMAK İSTİYORUZ’

Batur, Mephisto’nun güvenlik kameralarıyla 724 izlendiğini ve güvenlik kamerası görüntülerinin yöneticiler tarafından çalışanlar üzerinde baskı yaratmak amacıyla aktif olarak kullanıldığını vurguladı. “Bu apaçık mobbingtir” diyen Batur, “Bir işe emek vereceksiniz, saatlerinizi, günlerinizi,aylarınızı vereceksiniz, sonra bir gün çalışma koşullarına itiraz ettiğiniz için işten atılacaksınız. İnsan haklarından bahsedenler buna ne söyleyecek? Biz insani koşullarda çalışmak istiyoruz. Bu en doğal hakkımız.  İşyerimizin emek cehennemine dönüşmesini kabul etmiyoruz” dedi.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

Mephisto işçilerinin talepleri şöyledir :

Haksız yere işten atılan arkadaşlarımız işe geri alınmalıdır.

İnsanlık dışı yemek ücreti uygulaması son bulmalıdır. Yemek ücretleri mi aylık en az 500 lira olmalıdır.

Çalışanlara insani koşullarda bir dinlenme mekanı sağlanmalıdır.

Güvenlik kamerası tacizi ve mobbing son bulmalıdır.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar