Asgari ücret 2 bin 825 lira

Belirlenen 2021 asgari ücretiyle, işçi sınıfına açlık koşullarında yaşamak dayatıldı. İşçi sınıfını ve sendikaları 2021 yılında insanca yaşamaya yetecek ücretler için mücadele bekliyor. Ulusal ve uluslararası sermaye için ucuz işçi cenneti olmaya devam ediyor. Ucuz işgücü ve giderek sayısı artan işsiz kitleler tablosundan, AKP iktidarı ve sermaye sorumludur. Enflasyon oranı yüksekliği ve sürekli zam furyasında […]

Belirlenen 2021 asgari ücretiyle, işçi sınıfına açlık koşullarında yaşamak dayatıldı. İşçi sınıfını ve sendikaları 2021 yılında insanca yaşamaya yetecek ücretler için mücadele bekliyor.

Ulusal ve uluslararası sermaye için ucuz işçi cenneti olmaya devam ediyor. Ucuz işgücü ve giderek sayısı artan işsiz kitleler tablosundan, AKP iktidarı ve sermaye sorumludur.

Enflasyon oranı yüksekliği ve sürekli zam furyasında belirlenen asgari ücretin kısa sürede eriyeceği biliniyor. Sendikal hakların kullanımı ise pandemi ve baskı koşulları ortamında giderek zorlaşıyor. Bu olumsuz koşullara rağmen, işçi sınıfı insanca yaşam koşulları için örgütlenmeye ve mücadeleye devam edecek.

Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, “Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir” dedi.

Sendikalardan belirlenen asgari ücrete yönelik tepkiler geldi. Türk-İş karara muhalif kaldı. Sendikalar asgari ücretin düşük tutulmasını kınayan açıklamalar yaptı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptığı açıklamada açıklamasında şunları söyledi:

“Aldığımız bilgilere göre, Çalışma Bakanı’nın en önemli vurgusu ‘Enflasyona ezdirmedik’ demiş. Türkiye’de enflasyonun ne olduğunu, işçilerin, emekçilerin, halkın nasıl yoksullaştığını bu ülkede yaşayan herkes her gün bakkala, manava, pazara gittiğinde, evine ekmek götürmek istediğinde yaşıyor ve biliyor. Açıklanan resmi enflasyon rakamları özellikle de gıda enflasyonu biraz önce de ifade ettim; asgari ücretlinin en önemli gıder kalemi olan gıda enflasyonu daha kasım ayında yüzde 21’in üzerindeydi. Yıl sonunda resmi rakamla bile en az yüzde 25 olacağını herkes biliyor. Ama gerçek enflasyon, yani bizim kendi hayatımızda yaşadığımız enflasyon çok daha yüksek. Asgari ücret bir kez daha enflasyon karşısında, dolar-altın fiyatları karşısında gerileyen, ‘büyüyoruz, milli gelir artıyor’ diyorlar ya, milli gelirden, büyümeden hiçbir biçimde payını alamayan, işçinin ailesi ile birlikte geçinmesi açısından son derece yetersiz bir ücret olarak açıklanmıştır.”

2021 yılı için AGİ ne kadar oldu?

Zammın açıklanmasının ardından oldu. Asgari geçim indirimi bir çalışanın evli, bekar, çocuklu olmasına göre değişkenlik gösteren asgari geçim indirimi (AGİ) ücretleri de şöyle oldu

►Bekar: 268,162 TL

►Evli eşi çalışmayan: 321,97 TL

►Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu: 362,22 TL

►Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu: 402,47 TL

►Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu: 456,12 TL

►Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu: 456,12 TL

►Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu: 456,12 TL

►Evli eşi çalışan: 268,162 TL

►Evli eşi çalışan 1 çocuklu: 308,55 TL

►Evli eşi çalışan 2 çocuklu: 348,80

►Evli eşi çalışan 3 çocuklu: 402,47 TL

►Evli eşi çalışan 4 çocuklu: 429,30 TL

►Evli eşi çalışan 5 çocuklu: 456,12 TL

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar