Tüm taşeron işçilerine ayrımsız kadro hakkı verilsin

AKP hükümetinin kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınması çalışmaları sürerken, birçok yerde işçiler ve sendikalar taleplerini dile getirerek hükümeti uyarıyor. Taşeron  sorunu için KHK düzenlemesi olasılığı tepkiyle karşılanıyor. Kamu sektöründe bazı kurumlarda çalışan taşeron işçilerine kadro verilemeyeceği ve birçok hak kaybı yaşanacağı kaygısıyla artan tartışmalar, emek kamuoyu gündeminde yer almaya devam ediyor. Taşeron düzenlemesinde sendikaların ve […]

AKP hükümetinin kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınması çalışmaları sürerken, birçok yerde işçiler ve sendikalar taleplerini dile getirerek hükümeti uyarıyor. Taşeron  sorunu için KHK düzenlemesi olasılığı tepkiyle karşılanıyor.

Kamu sektöründe bazı kurumlarda çalışan taşeron işçilerine kadro verilemeyeceği ve birçok hak kaybı yaşanacağı kaygısıyla artan tartışmalar, emek kamuoyu gündeminde yer almaya devam ediyor.

Taşeron düzenlemesinde sendikaların ve emek kamuoyunun görüşleri alınmadı. Patron yanlısı tutumları nedeniyle güven duyulmayan AKP hükümetinin emek karşıtı politikalar sonucu işçi sınıfında yarattığı yargılar ışığında, sendikalar ve taşeron işçileri, olası eşitsiz bir uygulama karşısında şimdiden tepkilerini göstermeye devam ediyor. Tüm taşeron işçilerini kapsayan adil bir biçimde kadroya alma uygulaması talebi, meydanlarda dile getiriliyor.

AKP hükümeti henüz meclise sunacağı taslağı açıklamış değil. Hükümet sendikalarla tartışma ve onlardan görüş alma yöntemine uzak duruyor. Bu durum zaten güven duyulmayan AKP hükümetinin bir KHK uygulamasıyla taşeron sorununda hak kayıplarını da içeren düzenlemeye yönelebileceği  hususu da emek kamuoyunda tartışılıyor. KHK ile taşeron sorununun  bir şekle kavuşturulması bir dizi anti-demokratik uygulamayı, hukuksuzluğu, eşitsizliği ve hak kaybını doğuracağı yönündeki kaygılar, emek kamuoyu tartışmalarında yer etmiş durumda.

İşçiler, sendikalar, siyasi partiler bu konuda uyarılarını yapıyor, taşeron sisteminin kamu sektöründe geriletilmesi ve taşeron işçilerinin kadroya alımlar konusunda, hak kaybına yer verilmeksizin eşit uygulama taleplerini dile getiriyor.

Son günlerde de tartışılan olası bir OHAL KHK ile düzenlemeye gidilmesi olayına karşı çıkılıyor. Taşeron sistemine yönelik düzenlemenin OHAL konusu olmadığı ve olası bir KHK düzenlemesinin çok ciddi hak kayıplarına neden olacağına dikkat çekiliyor.

Kapsam dışında tutulan taşeron işçiler ve eşitsiz biçimde kadroya alım yöntemi, sendikaların üzerinde durduğu önemli konular olarak gündemde tartışılmaya devam ediyor.

 

emek.org.tr

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar