Köylüler zeytin ağacı kökünü söken operatörü sopalarla kovaladı

Köylüler: “Artık hayvanlarımızı otlatamıyoruz. Tarım yapamıyoruz. Burada olmamızın hiçbir anlamı kalmadı.” Manisa-Soma ilçesinde ormanlık alanda gençleştirme çalışmalarında yapılan hatalı sökümler köylüleri ayaklandırdı. Asırlık zeytin ağacının Orman işletmesine ait iş makinesi tarafından sökülmesine tepki veren köylüler sopalarla operatörü kovaladı. Salihli Gazetesi dünkü haberine göre, köylüler ortak bir açıklama yaparak köylerinde yaşanan kıyımı dile getirerek meralarının azaldığını, […]

Köylüler: “Artık hayvanlarımızı otlatamıyoruz. Tarım yapamıyoruz. Burada olmamızın hiçbir anlamı kalmadı.”

Manisa-Soma ilçesinde ormanlık alanda gençleştirme çalışmalarında yapılan hatalı sökümler köylüleri ayaklandırdı.

Asırlık zeytin ağacının Orman işletmesine ait iş makinesi tarafından sökülmesine tepki veren köylüler sopalarla operatörü kovaladı.

Salihli Gazetesi dünkü haberine göre, köylüler ortak bir açıklama yaparak köylerinde yaşanan kıyımı dile getirerek meralarının azaldığını, geleceklerinin tehlike altında olduğunu dile getirdiler.

Köylüler: “Artık hayvanlarımızı otlatamıyoruz. Tarım yapamıyoruz. Burada olmamızın hiçbir anlamı kalmadı.”

42 hanesi bulunan Küçükgüney Mahalle Muhtarı Kadir Kahraman ile 40 haneli Büyükgüney Mahalle Muhtarı Nazmi Saygılı ortak bir açıklama yaparak tepkilerini şöyle ortaya koydu:

Küçükgüney Mahalle Muhtarı Kadir Kahraman, “Köyümüzde orman gençleştirme çalışmaları yapıyorlar. Bunu yaparken 80 yılı aşkın yaşı olduğunu bildiğimiz, köylünün büyük hatıralarının bulunduğu zeytini de köklemişler. Tarihi eser sayılır. Dikim yapacağız diye bizim mera olarak kullandığımız arazilere giriş yapmamız yasaklandı. Bize orman işletmeden ya da diğer kurumlardan dikim yapacağız, şöyle yapacağız diye bildirim yapan olmadı. Bunu da bırakın, Güney köyü olarak bir çukura terk edilmiş vaziyetteyiz. Hemen dibimizde kül barajı bulunuyor. Şimdi ormanı da elimizden aldılar. Köylü olarak hayvan güdecek yerimiz kalmadı. 106 nüfusu bulunan köyümüzün geçiminin çoğunluğunu hayvancılık oluşturuyor. Hayvanlarımızı otlatacak yerimiz, kıpırdayacak yerimiz kalmadı” dedi.

Muhtar Karaman, köylülerin asırlık zeytin ve çam ağacının kesildiği duyumu üzerine tepki verdiklerini ve operatörün kaçmak zorunda kaldığını açıkladı.

Mahalle sakinleri de hayvanlarını otlatacakları ve tarım yapacakları yerler olmadığı taktirde köyde olmanın bir anlamı olmadığını dile getirerek, bir yandan kül barajı diğer yandan hayvan otlatacak meralarının kalmaması nedeniyle ‘Bizi taşıyın’ diye seslendiler. Köylüler, “Artık hayvanlarımızı otlatamıyoruz. Tarım yapamıyoruz. Burada olmamızın hiçbir anlamı kalmadı. En son meralarımızın da orman tarafından alınmasıyla hayvanlarımızı satmak zorunda kalacağız” diyerek bir çözüm beklediklerini dile getirdi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar