Fındık Üreticisi eylemde: “Fındık için yürüyoruz”

4 bine yakın fındık üreticisi, fındık taban fiyatları ve sorunları için çözümleri dile getiren “Fındık için yürüyoruz” eylemine Ordu’dan başladı. Eylem üç gün sürecek ve Giresun’da sona erecek. Üreticiler en az 15 tl taban fiyat istiyor. Eylemin etkisiyle fiyatlar artıyor ve Tarım Bakanı da tüm ürünlerin alımını yapacaklarını açıkladı. Yürüyüş eylemi fındık üreticileri kitlesel katılımıyla […]

4 bine yakın fındık üreticisi, fındık taban fiyatları ve sorunları için çözümleri dile getiren “Fındık için yürüyoruz” eylemine Ordu’dan başladı. Eylem üç gün sürecek ve Giresun’da sona erecek. Üreticiler en az 15 tl taban fiyat istiyor. Eylemin etkisiyle fiyatlar artıyor ve Tarım Bakanı da tüm ürünlerin alımını yapacaklarını açıkladı.

Yürüyüş eylemi fındık üreticileri kitlesel katılımıyla sürüyor. Meslek örgütleri, sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve siyasal partiler destek verdi. Yürüyüş eylemini CHP düzenliyor.

Temel talep olarak AKP hükümetinin açıkladığı düşük fındık taban fiyatı protesto ediliyor. Üretici Maliyetlerini karşılamayan fiyatın yükseltilerek fındık tekeli ve yerel aracı spekülatör tüccarlara hizmet edilmemesi temel talep oldu. Fındıkta FERRERO, PROGIDA, STELLİFERİ gibi tekellerin adı geçiyor.

 

FINDIK ÜRETİCİSİ NE İSTİYOR?

Geçtiğimiz günlerde Tüm Köy Sen Ordu Şube başkanı Zekai Sağra “AKP Hükümeti, oyu fındık üreticisinden alıyor hizmeti tüccara, ihracatçıya ve İtalyan Ferrero’ya veriyor.”  Diyerek, üreticinin taleplerini şöyle açıklamıştı:

 *Fındık politikalarındaki ana değişimin nedeni olan Birliklerin yok olmasına ve devlet desteğini kaldıran 2000 yılında çıkarılan 4572 sayılı Birlikler yasası, üretici ve kooperatifleri lehine yeniden değiştirilip güncellenmelidir.

* Açıklanan fiyat ve TMO politikası değiştirilmeli. TMO, üreticinin tüm fındığını alma sözü vermeli ve fiyat en az 15 TL olmalıdır.

* Alan Bazlı Destek politikası ‘dönüme’ değil, ürüne verilecek şeklinde değiştirilmelidir.

* Üreticiye fındık işçiliği gideri ve eylül ayı zorunlu harcamaları için faizsiz kredi verilmeli.”

Konuyla ilgili açılama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da üreticinin mağdur olduğunu dile getirerek “Üretici sayın bakanın 8.75 lira olarak açıkladığı maliyetin altında fındığını 7.5 liradan satmak durumunda. Üreticimiz 1 yıllık emeğinin karşılığını alamıyor. Maalesef bir yıl emek verdiği ürünüyle şu anda borçlarını dahi kapatamıyor. Çocuğunu okula gönderemiyor, üniversiteye gönderemiyor. Ne kadar korkuturlarsa korkutsunlar, ne kadar baskı kurarlarsa kursunlar inanıyorum ki üretici ürününe sahip çıkacak ve biz hep birlikte fındık için yürümeye devam edeceğiz.” Dedi.

Fındık ürününün Avrupa’da ki bir alıcıya teslim edildiğini, kimsenin ağzını bıçak açmadığını ve yetkililerden de bu konuda ses çıkmadığını açıklayan Seyit Torun, şöyle konuştu: “Biz ancak yürüyüş ifademizi kullanınca sayın bakan özellikle TMO’nun aldığı fındığın ödemelerinin daha kısa sürede ödeneceğini ve belli iyileştirmeler yapılacağını açıkladı. Demek ki biz talebimizi iletince, biz sesimizi yükseltince, biz hükümete uyarımızı yapınca sonucunu alıyoruz. Ordu’dan başlattığımız yürüyüşte beşer kilometrelerde dinlenmelerimiz olacak. İkinci gün ise 15 kilometre yürüyeceğiz. Yürüyüş 3 gün sürecek ve yaklaşık 47 kilometre yürüyeceğiz. Son gün Giresun’da sayın genel başkanımız Atatürk meydanında bir konuşma yaparak halkla buluşacaktır.”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal yazılı açıklama yaparak fındık tarımında oynanan oyunları teşhir ederek, Tarım Bakanlığı’nın uyguladığı fındık politikalarıyla gerçek üreticilere değil uluslararası tekellere hizmet verildiğini gösterdi.

TMO’nun açıkladığı 10 liralık fındık alım ücretinin, üreticinin maliyetini bile karşılamadığını ifade eden Sarıbal, “TMO 25 günde 5 bin ton fındık satın almışlar. Bakan Fakıbaba elde kalan fındığın hepsini alacağız şeklinde masal anlatıyor. Bu hızla kaç yılda gerçekleştirirler bilemem, ama bu arada çiftçimiz fındıktan çekilip şehirlere göç ederek marjinal işlerde geçinmeye çalışıyor” dedi.

ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER AT OYNATIYOR: FERRERO, PROGIDA, STELLİFERİ

FİSKOBİRLİK’in üreticiden koparılarak tabela örgütüne dönüştürüldüğünü, fındıkta alım fiyatlarını ve ihracatı artık İtalyan, Alman ve Fransız şirketlerin belirlediğini belirten Sarıbal, “Fındık ihracatının yüzde 50’si üç yabancı şirket (Ferrero, Progıda ve Stelliferi) tarafından gerçekleştiriliyor” dedi.

Fındık alıp ihraç eden şirketlerin artık üretim sürecinde de etkin olmaya çalıştıklarına dikkat çeken Sarıbal, “Özellikle Ferrero fındık üretimine doğrudan müdahale etmeye başladı. Şirket günümüze kadar 34 bini aşkın üreticiye fındıkta makineleşme ve zirai mücadele teknikleri konusunda bilgi aktarımında bulundu. Fındığı üreten, satan, ihraç eden aynı şirketler olursa ülke devre dışı kalır. Karadeniz’in üreticisine de şirketlerin bahçesinde, fabrikasında işçi olmak düşer. Buna engel olmak için çare bellidir; üreticiler iktidardan bağımsız kooperatif, birlik, sendika gibi yapılarda bir araya gelmeli ve piyasaya müdahale etmelidirler” dedi.

Bugün itibariyle yürüyüşün ikinci gün etabı gerçekleştiriliyor.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar