Adıyaman’da 10 tütün üreticisi tutuklandı

 Yeni yasa tasarısı kime hizmet ediyor?  Tütün tarımı yasağına karşı çıkan üreticilere gözaltı ve ardından tutuklama geldi. Adıyaman’da tütün tarımı bitiriliyor. Üreticilere işsizlik dayatılıyor ve başka şehirlere göçe zorlanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “yetki belgesi” almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ekimi ve ticareti yapmayı yasaklamasını protesto ettikleri için Adıyaman’da gözaltına alınan 17 tütün üreticisinden 10’u […]

 Yeni yasa tasarısı kime hizmet ediyor?  Tütün tarımı yasağına karşı çıkan üreticilere gözaltı ve ardından tutuklama geldi.

Adıyaman’da tütün tarımı bitiriliyor. Üreticilere işsizlik dayatılıyor ve başka şehirlere göçe zorlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “yetki belgesi” almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ekimi ve ticareti yapmayı yasaklamasını protesto ettikleri için Adıyaman’da gözaltına alınan 17 tütün üreticisinden 10’u tutuklandı. 6 kişi ise serbest bırakıldı.

2017 yılında benzeri bir yasaklama yasası gündeme geldi, ancak köylülerin tepkileri ve eylemleriyle geri çekilmişti. Adıyaman başta olmak üzere ülkemizde tütün üretimini öldüren ve yabancı tekelleri koruyan bir yasa olarak, AKP tarafından yeniden gündeme getiriliyor. Küçük üreticilerin tütün üretiminden başka ürünlerle tarım yapma olanağının olmayışı, bu yasaklayıcı yasa sonrasında Adıyaman kırsalında ve şehirde, işsizlik ve şehirden göç olayının yaşanacağı belirtiliyor.

Gözaltı operasyonunun, yetki belgesi şartının içerisinde yer aldığı Torba Yasa’nın bugün Meclis’te görüşülmesi bekleniyor.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar