Fındık üreticisi değil tekeller korunuyor

AKP hükümeti yaptığı fındık fiyatları açıklaması, üreticilerin tepkisine neden oldu. Kalite fındık için 10 lira 50 kuruş, levant kalite fındık için 10 lira olarak belirlenen fiyatın, maliyeti karşılamadığını ve kararın gözden geçirilmesi talebi hemen hemen tüm fındık üreticilerinin ortak talebi oldu. Ordu-Altınordu’da basın açıklaması yapan fındık üreticileri, açıklanan fındık fiyatları ile çikolata tekellerinin korunduğunu işaret […]

AKP hükümeti yaptığı fındık fiyatları açıklaması, üreticilerin tepkisine neden oldu. Kalite fındık için 10 lira 50 kuruş, levant kalite fındık için 10 lira olarak belirlenen fiyatın, maliyeti karşılamadığını ve kararın gözden geçirilmesi talebi hemen hemen tüm fındık üreticilerinin ortak talebi oldu.

Ordu-Altınordu’da basın açıklaması yapan fındık üreticileri, açıklanan fındık fiyatları ile çikolata tekellerinin korunduğunu işaret etti

Fındık fiyatlarını üretici lehine yükseltmek için, ürünün pazara sürülmemesini bunun için de bir süre bekletilmesi çağrısı yapıldı. Amaçlarının eylem yapmak olmadığını ancak adaletli fiyat belirlenmesi isteyen üreticiler, ilan edilen düşük fiyat karşısında tepkilerini ifade ediyor.

Fındık üreticileri örgütü olan Tüm Köy Sen Ordu şubesi, işçi ve kamu emekçileri sendika şubeleri, siyasi parti temsilcilerinin destek verdiği basın açıklamasında fındık ürününe piyasa tarafından değeri verilmediği ifade edilerek, hükümetin de tekelleri koruduğuna dikkat çekilerek açıklanan fiyatlar eleştirildi.

Ordu-Altınordu’da Tahıl Pazarı Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra, “Bu gün burada toplandık çünkü ürünümüze, emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz. Görmeyen gözlere duymayan kulaklara sesleniyoruz.” dedi.

Açıklanan fiyatla üreticilerin mağdur edildiğini belirten Sağra, “Tarım Bakanı fındığın maliyetini 8.75 TL olarak açıkladı. Ey Tarım Bakanı 8.75 TL maliyeti olan bir ürünü 10 TL’ye satan bir sanayici, tüccar gördün mü? Fındığımızı ucuza alanların yüzde kaç oranında kâr ederek sattığını araştırdın mı? Ayıptır, günahtır; üreticinin gözüne baka baka fındık- çikolata tekellerinin lehine politika uyguluyorsunuz. TMO’nun üreticileri nasıl sıkıştırarak; inceleyerek fındık aldığını bilmeyen mi var? TMO’nun 10TL’ye fındık alması demek fındık tekellerine müjdeli haber demektir. Yazıklar olsun! Fındık üreticisi kardeşlerimize de çağrımız çok zorda kalmadıkça fındığımızı pazara indirmeyelim. Bir yılı aç geçirmemek için bu birkaç ay fındığımızı pazara indirmeyelim.” diye konuştu.

Sağra yaptığı açıklamada “Hükümet aldığı kararı değiştirerek üreticinin emeğinin, ürününün karşılığını doğru belirlemelidir”: diye açıklama yaparken taleplerini de net olarak ortaya şöyle koydu:

TMO’nun fındık alımında sınır olmamalı ve peşin ödemeli olarak fındığın alt alım fiyatını 15 TL olarak değiştirmelidir. Ayrıca serbest piyasanın denetim altına alınması için üreticiye en az üç aylık faizsiz kredi sağlanmalıdır. Üreticinin acil gereksiniminin karşılanması devletin görevidir. Bu değişikliği yapmazsa yerli ve yabancı tekellerle olan dostluğu daha net kesinleşmiş olacaktır.”

Kararın değiştirilmesi ve zaman geçirilmeden ürün fiyatının yükseltilerek gerçek değerinin verilmesi talep edildi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar