Kamu emekçilerine ‘sefalet ücreti’

AKP hükümeti ile Memur Sen, kamu emekçileri ücretlerine yapılacak olan zammı belirlendi. 2018 için yüzde 4+3,5 oranında 2019 yılı için ise yüzde 4+5 oranlarında zam yapılacağı açıklandı. Kamu Sen ve KESK heyetlerinin etkisinin kırıldığı toplu sözleşme görüşmelerinde, Memur Sen, hükümet yandaşı olarak hükümetin dayattığı rakamlara imza attı. Kamu emekçileri yoksulluk sınırı altında kalan ücretlerle, insanca […]

AKP hükümeti ile Memur Sen, kamu emekçileri ücretlerine yapılacak olan zammı belirlendi. 2018 için yüzde 4+3,5 oranında 2019 yılı için ise yüzde 4+5 oranlarında zam yapılacağı açıklandı.

Kamu Sen ve KESK heyetlerinin etkisinin kırıldığı toplu sözleşme görüşmelerinde, Memur Sen, hükümet yandaşı olarak hükümetin dayattığı rakamlara imza attı. Kamu emekçileri yoksulluk sınırı altında kalan ücretlerle, insanca yaşam koşullarını yakalayamayacak.

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada:

“Zam konusunda mutabakata vardık. En düşük memur maaşı aile yardımı dahil 2018’in ikinci yarısında 2 bin 929 liraya yükselecek. 2019’un ikinci yarısında 3 bin 198 liraya yükselecek. Emeklilerle ilgili de artışlar söz konusu.”

Görüşmeler sırasında sendika olduğunu unutan ve cumhurbaşkanını kastederek “Enflasyon Değil Milletin Adamı Yükseltsin” diyerek sadaka gibi zam isteyen Memur Sen Başkanı Ali Yalçın, AKP nin verdiği rakamlar ve yapılan zamları “yeterli ve makul” buldu.

Ali Yalçın yaptığın açıklamada çalışma yaşamında İslami-dini unsurların etkin kılınmaya çalıştıklarının örneğini de verdi. Hac göreviyle ilgili olarak önemli bir yüküm koyduk. İzni kalmayan izinlerini kullanmış olan kamuda çalışan hac adaylarına ek olarak 20 gün ücretsiz izin verdik.” Ve “Helal Gıda Sertifikalı ürünlerimizi ilk defa kamu kuruluşu yemekhanelerimizde özendirilmesi” konularındaki kazanımları da işaret ederek İslami-dinci yaşam tarzının kamu çalışma yaşamına sokulan unsurlarına da işaret etti.

Toplu sözleşmeye KESK ve üyelerinden sert tepkiler geldi. İnternet ortamında ve basın açıklamalarında şu tepkiler geliştirildi.

KESK ten yapılan ilk açıklamalarda” Sendikalara konfederasyonlarına, tüm emekçilere çağrımızdır: gelin bu haksızlığa karşı ortak mücadele yürütelim!” çağrısı yapıldı.

Sermayeye teşvik, emekçiye sefalet dayatmasını kabul etmiyoruz! Tüm kamu emekçilerini yeni bir satış sözleşmesine karşı birleşmeye çağırıyoruz!” şeklinde kamu emekçilerine yönelik birlik ve mücadele çağrısı yapan KESK, Memur Sen ve AKP işbirliği işaret edilerek “çirkin pazarlıklarınızı teşhir edecek, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinden taviz vermeyecektir.” “Sadaka değil insanca yaşayacak ücret, güvenceli çalışma ve güvenli gelecek istiyoruz!” sözleriyle amaçlarını ve mücadele çizgisini bir kez daha ifade etti.

 

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar