KHK ile Kadro dışı kalan taşeron işçisinin eylemleri yayılıyor

696 sayılı KHK ile kadroya alınmayarak haksızlığa ve ayrımcılığa uğrayan farklı işletmelerdeki taşeron işçileri eylemlere başladı. KHK düzenlemesiyse kadro dışı bırakılan ve güvencesiz taşeron işçiliğine devam ettirilerek güvencesiz köleliğe terk edilen taşeron işçileri büyük bir moral bozukluğu yaşıyor. Hastane, okul, PTT, İSKİ gibi işletmelerde çalışan işçiler ayrımsız kadro talebiyle tepki gösterileri ve iş bırakma eylemi […]

696 sayılı KHK ile kadroya alınmayarak haksızlığa ve ayrımcılığa uğrayan farklı işletmelerdeki taşeron işçileri eylemlere başladı.

KHK düzenlemesiyse kadro dışı bırakılan ve güvencesiz taşeron işçiliğine devam ettirilerek güvencesiz köleliğe terk edilen taşeron işçileri büyük bir moral bozukluğu yaşıyor. Hastane, okul, PTT, İSKİ gibi işletmelerde çalışan işçiler ayrımsız kadro talebiyle tepki gösterileri ve iş bırakma eylemi yapıyor.

Çapa ve Cerrahpaşa hastanelerindeki yemekhane işçilerinden sonra, dün de İstanbul Şişli Hamidiye Etfal ve Araştırma Hastanesi’nde yemekhane işçileri, KHK düzenlemesi dışında bırakılmalarını protesto ederek kadroya geçme taleplerini eylemleriyle açıkladı.

  

İşçiler son düzenlemeyle işçilere kadro verilmediğini ve üç yıllık taşeron çalışmasıyla sınırlandırılmaya, özel statülü personel düzenlemesine karşı çıkan yemekhane işçileri “Biz ÖSP istemiyoruz; 3-5 yıllık değil, kadrolu daimi eleman olmak istiyoruz. Kadrolu işçilerle aynı haklara sahip olmak istiyoruz. Geçmişe dönük haklarımız verilsin istiyoruz. Aynı işi yapan kişiler arasında artık hiçbir ayrım yapılmasın istiyoruz. Devletin bize verdiği söz de buydu” dedi.

İşçiler, sendikal hakları kullanamadıklarını, çalışma koşulları ve haklarının çok geri düzeylerde tutulduğunu, bunu da taşeron işletmelerin yaptığını açıklayarak “Biz yemekhane çalışanları olarak artık kadrolu olmak, yok sayılmamak, kendimizi güvencede hissetmek istiyoruz” diyerek taleplerini dile getirdi.

İki gün önce de İstanbul İSKİ işçileri kadro kapsamı dışında bırakıldıkları için üç gün iş bırakarak kadroya alınmaları talebiyle İSKİ müdürlükleri önünde eylem yaptı.

İstanbul belediyelerinde çalışan İSKİ işçileri işe gitmedi ve yaklaşık 500 işçi de İSKİ önünde eylem yaparak ayrımsız kadroya geçirilme talebini dile getirdi. İşçilerin başvuruları müdürlükçe kabul edilmedi. İşçiler “Biz kanal işi, bakım onarım ve her türlü arıza işlerini yapan çalışanlarız. 7-24 çalışan işçiler olarak biz de kadro istiyoruz” talebini eylemlerinde dile getiriyor.

Sözcü gazetesi haberine göre, önceki gün Eyüpsultan’daki İSKİ Genel Müdürlüğü önünde toplanan taşeron işçileri kadro eylemi yaptı. Kanal ve su arıza işlerine bakan işçiler kendilerine muhatap bulamamaktan yakındı. Taşeron işçi Mehmet Yavaş “Bugün buraya toplanmamızın amacı sayın Cumhurbaşkanımız bütün taşeronlara kadro veriliyor dedi. Şu an burada İSKİ’de çalışan işçilere kadro yok. Asıl işi biz yapıyoruz ve bu haktan biz de yararlanmak istiyoruz. Çaycısına, temizlikçisine, çöpçüsüne kadro varsa bakım onarımda çalışan biz de kadro istiyoruz. Biz kanal işi, bakım onarım ve her türlü arıza işlerini yapan çalışanlarız. 7-24 çalışan işçiler olarak biz de kadro istiyoruz. Bunun için kendi aramızda 3 günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz. Siyasi yetkililerden bir açıklama olana kadar buradayız” dedi.

İşçi Mustafa Akay yaptığı açıklamada “İstanbul’da 185 su ve kanal arızasına bakan hiç kimseye kadro yok. Bize bir açıklama yapan da yok. Şebeke Müdürlüğüne kağıt veriyoruz. Biz kabul etmeyiz. Genel Müdürlüğe götürün diyor. Genel Müdürlüğe gidiyoruz. O da biz kabul etmeyiz. Kime götürürseniz götürün diyor. Biz şuan bir muhatap bulamıyoruz ”diyerek işçilerin yaşadığı kötü durumu ifade etti.

İSKİ işçilerini destekleyen DİSK/Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, Sendika org’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kapsam dışı bırakılmaları hukuksuzdur, yasa dışıdır. Yürüttükleri mücadelede arkadaşlarımız sonuna kadar haklıdır” dedi. Keskin, “Türkiye’nin birçok yerinde taşeron işçilerinin benzer mağduriyetler yaşamaya devam edeceğini ve güvenceli iş ortamı sağlanana kadar İSKİ işçilerinin yanındayız” açıklamasını yaptı.

PTT işçileri de geçtiğimiz hafta Kadıköy’de kadro talebiyle eylemdeydi. Bilindiği gibi PTT’de çalışan taşeron kargo işçileri, 696 sayılı KHK ile kadro düzenlemesi dışında tutulmuştu.

Nakliyat-İş Sendikası’na üye işçiler, tüm taşeron işçilerine ayrımsız ve koşulsuz kadro istedi. İstanbul Kadıköy’deki PTT Başmüdürlüğü önünde yapılan eylemde işçiler adına konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, “Bugün burada bir haksızlığı, adaletsizliği protesto etmek için toplandık. KHK ile bir kısım taşeron işçiye kadro verilmiş, ama önemli bir kısmına da kadro verilmemiştir. Kadro alamayan işçilerin başında da PTT ve belediye işçileri var” dedi. Tüm taşeron işçilerine ayrımsız ve koşulsuz kadro verilmesini isteyen Küçükosmanoğlu, “Gerçek anlamda kadro, işçi sınıfının mücadelesiyle alınır. Tüm taşeron işçilerini örgütlenmeye, mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar