İŞSİZLİK ARTTI, İSTİHDAM DÜŞTÜ

TÜİK dün (16 Temmuz) Nisan 2018 işsizlik verilerini açıklayarak, işsizliği yüzde 9,6 rakamıyla tek haneye düşürdü. DİSK Araştırma Dairesi (DİSK-AR), TÜİK’in hazırlamış olduğu raporu inceleyerek gerçek işsizlik rakamlarını ortaya koydu.DİSK-AR gerçek işsizlik oranını 17,3 olarak açıkladı. DİSK-AR’ın hazırlamış olduğu işsizlik raporunu yayımladı. Rapora göre TÜİK’in azaldığını iddia ettiği işsizlik oranı, bir önceki döneme göre artarak […]

TÜİK dün (16 Temmuz) Nisan 2018 işsizlik verilerini açıklayarak, işsizliği yüzde 9,6 rakamıyla tek haneye düşürdü.

DİSK Araştırma Dairesi (DİSK-AR), TÜİK’in hazırlamış olduğu raporu inceleyerek gerçek işsizlik rakamlarını ortaya koydu.DİSK-AR gerçek işsizlik oranını 17,3 olarak açıkladı.

DİSK-AR’ın hazırlamış olduğu işsizlik raporunu yayımladı. Rapora göre TÜİK’in azaldığını iddia ettiği işsizlik oranı, bir önceki döneme göre artarak yüzde 10,3 yükseldi.

TÜİK’in hazırlamış  olduğu rapora göre Nisan 2018’de işsiz sayısı 201 bin azalar 3 milyon 86 bine geriledi. İşsizlik yüzde Mayıs 2016’dan bu yana ilk kez tek haneye gerileyerek yüzde 9,6 oldu.  TÜİK raporuna göre tarım dışı issizlik 1 puan azalar 11,4’e gerilerken, 15-24 yaş arası işsizlik 2,9 azalarak 16,9, 15-64 yaş arası işsizlik ise 0,9 azalarak 9,8’e geriledi.

DİSK-AR’ın yayımladığı rapor ise durumun TÜİK verilerinden oldukça farklı olduğunu ortaya koyuyor.

İşsizlik tek haneye düşmedi

Gerçek işsizliğin yüzde 17,3’e yükseldiği belirtilen raporda şu veriler yer aldı:

Dar tanımlı işsizlik yüzde 9,6 olarak gerçeklemiş olsa da mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik 10,3, yani bir önceki aya göre yüzde 0,4 artmış durumda. Geniş tanımlı işsiz sayısı 5 milyon 872 bin, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 17,3.

Mevsim etkilerinden arındırılmış standart işsiz sayısı ise 103  bin artarak 3 milyon 188 binden 3 milyon 291 bine yükseldi.

Tarım dışı işsizlik yüzdesi TÜİK’İn iddia ettiğinin aksine 11,4 değil 12,2. Mevsim etkilerinden arındırılmış genç isşizlik yüzdesi ise 17,9’a yükselmiş durumda.

Kadın işsizliği yüzde 17,6, genç kadın işsizlik oranı ise yüzde 22.

Yükseköğrenim işsizliği yüzde 10,9.

Ne eğitim de ne istihdamda (NEET) yüzdesi ise yüzde 21,3, yani 2,5 milyonu aşkın genç NEET durumunda.

TÜİK’in verilerine göre Nisan ayı mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam 28 milyon 818 bine düştü. Fakat mevsimsel etkilerden arındırılmış istatistikler Şubat ayından bu yana – yani son 5 aydır – en düşük istihdamın yaşandığını gösteriyor. Bununla birlikte 1 milyon 500 bin kişi ise iş aramayıp çalışmaya hazır olan insan bulunuyor. Bunun 1 milyon 38 bini ise kadınlardan oluşuyor. Kadınların 538 bini ise iş bulma umudunu kaybetmiş durumda.

Kadın işsizliği yüzde 22, kentsel kadın işsizliği 25,6

TÜİK’e göre kadın işsizliği 12,6 oranında gerçekleşirken kentsel kadın işsizliği ise arttı. Tarım dışı kadın işsizliği 15,8, genç kadın işsizliği 22, kentsel kadın işsizliği ise 25,6 oranlarına geldi.

İşsizliğin azaltılması ve istihdamda kalıcı ve güvenceli artış sağlanması için DİSK-AR önerileri şöyle:

İş    başında    eğitim    adı    altında    çırak,    stajyer,    kursiyerlerin    ve bursiyerlerin  ucuz  işgücü  deposu  olarak  kullanılması  uygulamasına  son verilmelidir.

“Herkesin çalışması için, herkesin daha az çalışması” ilkesi doğrultusunda haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.

Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınmalıdır.

İstihdam artışlarında kamunun  payı  dikkate  değerdir.  Kamu istihdamının artırılması,  kamuda  eğreti  ve  güvencesiz   çalışma  biçimleri yerine, kadrolu ve güvenceli istihdam artışının sağlanması yaşamsal önemdedir.  Kamu  girişimciliği  ve  hizmetleri  istihdam yaratacak şekilde yeniden ele  alınmalı  ve  kamuda  personel  açığı derhal kapatılmalıdır.

Güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmeli, tüm taşeron işçilere  kadro verilmelidir. Kamu taşeron işçileri kamu işçisi olarak kadroya alınmalıdır.

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun “insana yaraşır iş” yaklaşımı temelinde herkese güvenceli ve nitelikli işler sağlanmalıdır.

Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı güvence altına  alınmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Toplum yararına çalışma programları kapsamında çalıştırılanlar daimî işçi statüsüne geçirilmelidir.

İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımına son verilmelidir

Kadın istihdamının artırılması ve  işsizliğinin  azaltılması  için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi  bakım hizmetleri devletin gereken nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üzerinden alınmalıdır.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar