Ocakları terk etmeyen maden işçisi: 58. Madde geri çekilsin

Zonguldak ve Bartın kömür ocaklarında sabah başlayan madenden çıkmama eylemi devam ediyor. Madendeki işçiler özelleştirme yasa taslağı meclisten geri çekilinceye kadar süreceğini açıkladı. AKP’nin Torba yasa taslağında ki ‘Özelleştirme’ yasasının, işçi için “ölüm” anlamı taşıdığı madenlerde, İşçiler “Madenler halkındır satılamaz!”, “madenci feneri sönmeyecek!” sloganlarıyla eyleme devam ediyor. Zonguldak ve Bartın da bulunan maden ocaklarında  eylem […]

Zonguldak ve Bartın kömür ocaklarında sabah başlayan madenden çıkmama eylemi devam ediyor. Madendeki işçiler özelleştirme yasa taslağı meclisten geri çekilinceye kadar süreceğini açıkladı.

AKP’nin Torba yasa taslağında ki ‘Özelleştirme’ yasasının, işçi için “ölüm” anlamı taşıdığı madenlerde, İşçiler “Madenler halkındır satılamaz!”, “madenci feneri sönmeyecek!” sloganlarıyla eyleme devam ediyor.

Zonguldak ve Bartın da bulunan maden ocaklarında  eylem yaygın biçimde devam ediyor. Gece vardiyasından çıkmayarak kendilerini maden ocaklarına kendilerini kilitleyen işçilere dışarıda gündüz vardiyası işçileri de destek veriyor.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kandilli beldesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı Armutçuk Müessese Müdürlüğü’nde, gece vardiyasında çalışan ve yerin 170 metre altındaki ocaktan çıkmayan işçilere, gündüz vardiyasındaki işçiler de yer altına inerek, destek verdi.  Ocak önünde açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı Ali Eşitmez şu açıklamayı yaptı:

Torba yasada 58’inci maddenin çıkış amacı, hepimizin bildiği üzere TTK uhdesinde bulunan maden ruhsatlarının bölünerek, mülkiyeti ile birlikte diğer müteşebbislere verilmesi olayı. Bir nevi özelleştirme. Madenci arkadaşlarla birlikte mücadele azmimizle bugün sabah iş yerine geldiğimizde, gece vardiyasındaki arkadaşlarımızın bu maddenin bu hafta içerisinde Meclis’e geleceğini, geç kalmak istemediklerini, bu saat itibariyle ocaktan çıkmadıklarını ifade ettiler. Bizler de kendilerine bu işi diyalog ile masa başında çözmek istediğimizi söyledik. Bugün, genel merkez önünde buluşacaktık. Çarşamba günü Meclis’te tüm muhalefet milletvekilleri ve Zonguldak’taki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir basın açıklaması yapacağımızı duyurmuştuk. Bu kararı cumartesi günü başkanlar kurulu toplantısında almıştık; fakat madenci arkadaşlarımız, daha önceki yasalarda olduğu gibi hükümetin bunu alelacele gecenin bir vakti geçirebileceği endişesi ile şu anda kendilerini yer altına kilitlediler. Şu anda, gece vardiyasında görev yapan 160 arkadaşımız, yer altında. Dışarıya çıkmadılar. Gündüz vardiyasındaki arkadaşlarımız da bekliyorlar. Yarısı da onlara destek vermek için yer altına ekmeklerini paylaşmak için indiler. Burada, sendika olarak arkadaşlarımızın aldığı kararın her zaman arkasındayız. Bu madde, Meclis’ten geri çekilinceye kadar arkadaşlarımız dışarıya çıkmayacaklarını ifade ediyorlar.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar