İstanbul havalimanı işçileri yeni hak gaspıyla karşılaştı

Dün gece İstanbul hava limanı işçileri yeni hak gaspıyla karşılaştı. Ücretlerini alamayan işçiler iş bıraktı. Jandarma ve polis baskısıyla şantiye dışına çıkarılan işçiler ücret haklarını almadan ayrılmayacaklarını açıkladı Bir süre sonra talepler karşılandı. 13 Kasım’da yüklenici firmalardan DSG ve Kartela Dekorasyon mali kriz sebebiyle konkordato ilan etmişti. Firma ile çalışan 240’tan fazla işçi, 4 aydır […]

Dün gece İstanbul hava limanı işçileri yeni hak gaspıyla karşılaştı. Ücretlerini alamayan işçiler iş bıraktı. Jandarma ve polis baskısıyla şantiye dışına çıkarılan işçiler ücret haklarını almadan ayrılmayacaklarını açıkladı Bir süre sonra talepler karşılandı.

13 Kasım’da yüklenici firmalardan DSG ve Kartela Dekorasyon mali kriz sebebiyle konkordato ilan etmişti. Firma ile çalışan 240’tan fazla işçi, 4 aydır maaşlarını alamadıkları için dün iş bırakma eylemi yaptı.

Kölelik koşullarına isyan eden işçilerin tutuklanmasıyla gündeme gelen İstanbul Havalimanı inşaatında DSG şirketinin konkordato ilan etmesiyle ana yüklenici İGA’nın yetkilileri, 35 işçiyi ücretlerini ödemeden gece yarısı şantiyenin dışına attı. İşçiler ücretlerini almadan ayrılmayacaklarını duyurdu. Bunun üzerine şantiye içerisine alınan işçilere, dün ücretleri ödeneceği sözü verildi.

Jandarma ve polis tehditi

DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikasının aktardığına göre geçtiğimiz haftalarda konkordato ilan eden DSG firmasında çalışan 150 işçi, aylardır biriken ücretlerinin ödenmesini talep etti. Yüklenici firma olan İGA işçilere “Bizde hiçbir alacağınız yok, bizi ilgilendirmez” diyerek işçilerin kaldıkları koğuşların anahtarlarını alıp işçilere şantiyeyi terk etmelerini, aksi halde jandarma zoruyla çıkaracaklarını söyledi.

İşçilerin haklarını almadan şantiyeden ayrılmayacaklarını bildirmeleri üzerine İGA yetkilileri otobüs getirerek işçilerin bir kısmını şantiyenin başka bölgesine taşıdı. Yaklaşık 35 işçi ise gece yarısı şantiye dışına çıkarıldı. Şantiyeden atılan işçiler, haklarını alana kadar Akpınar kampı girişinde bekleme kararı aldı. Bunun üzerine firma yetkilileri otobüs getirerek işçileri tekrar şantiye içerisine aldı.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler