Diyanet’in “ 9 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir” tanımlamasına tepki yağdı

Diyanet İşleri Başkanlığı skandallarına bir yenisi daha eklendi. Diyanet’in web sitesindeki nikâh ve bulûğ çağı tanımlarının çocuk yaşta evlilikleri onayladığı ortaya çıktı. Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde sözlük kısmında yapılan tanımlama, toplumda ve sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada tanımların çarpıtıldığı savunularak “Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla […]

Diyanet İşleri Başkanlığı skandallarına bir yenisi daha eklendi. Diyanet’in web sitesindeki nikâh ve bulûğ çağı tanımlarının çocuk yaşta evlilikleri onayladığı ortaya çıktı.

Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde sözlük kısmında yapılan tanımlama, toplumda ve sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada tanımların çarpıtıldığı savunularak “Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir.” denildi.

Tanımlamanın çarpıtılması” gibi bir durumun olmadığı, aksine bir durumun olduğu da sitedeki açıklama okunduğunda anlaşılmaktadır.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre web sitesinde, nikah tanımı yapan Diyanet, bulûğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirtti. Diyanet, bulûğ yaşını alt sınırını kız çocuklarında 9, erkek çocuklarda ise 12 olarak belirtti. Diyanet, kız çocuklarının 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdi.

Diyanet sitesi tanımlarında, gerici ve insanlık dışı çarpık ilişkilere onay veriliyor:

Resmi web sitesinde nikahı tanımlayan Diyanet, “Kişinin gayri meşru ilişkiye girme tehlikesi bulunması halinde evlenmesi vaciptir” açıklaması yaptı ve kız çocuklarının evlenebileceğini şu tanımıyla ortaya koydu:

“Nikâhın, iki şahit huzurunda tarafların irade beyanında bulunmak suretiyle akdedilmesi gerekir. Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur (yapılması daha iyi olan).”

‘9 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU GEBE KALABİLİR’

Diyanet, web sitesinde “bulûğ” çağını tanımlarken, kızların 9, erkeklerinse 12 yaşına basmaları halinde bulûğa erdiklerini açıkladı. Sitedeki tanım şöyle:

“Sözlükte ‘ulaşmak, yetişmek, iş gayesine varmak gibi’ anlamlara gelen bulûğ, fıkıh terimi olarak, bir kimsenin çocukluk dönemini bitirip, ergenlik çağına ulaşması demektir. Bulûğ çağına ulaşan kimseye bâliğ denir. Ergenlik yaşı çocuğun vücut yapısına ve iklim şartlarına göre değişebilir. İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmalarıdır. Ancak erkek ve kızlar 15 yaşlarına ulaştıklarında, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir. Buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. Bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur.”

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklamada, sitelerinde yazılanların ortada olmasına rağmen inkara yönelme davranışı ‘anlaşılır’ olmadı.

 

emek.org.tr 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar