19-22 Aralık 2000 katliamı unutulmaz!

19-22 Aralık 2000 tarihinde hapishanelere yönelik gerçekleştirilen katliamda yaşamını yitiren devrimcileri saygıyla anıyoruz. 2000 Aralık ayında “Hayata Dönüş Operasyonu” ile başlatılan ve 20 hapishanede gerçekleştirilen katliamda 30 devrimci tutsak katledildi. 19-22 Aralık 2000 katliamının amacı, hapishanelerdeki devrimci tutsakların direniş çizgisinin ezilmesi, direniş iradesinin kırılması ve topluma gözdağı verilerek korku toplumu yaratmaktı. Türkiye’de F tipi hücre […]

19-22 Aralık 2000 tarihinde hapishanelere yönelik gerçekleştirilen katliamda yaşamını yitiren devrimcileri saygıyla anıyoruz.

2000 Aralık ayında “Hayata Dönüş Operasyonu” ile başlatılan ve 20 hapishanede gerçekleştirilen katliamda 30 devrimci tutsak katledildi.

19-22 Aralık 2000 katliamının amacı, hapishanelerdeki devrimci tutsakların direniş çizgisinin ezilmesi, direniş iradesinin kırılması ve topluma gözdağı verilerek korku toplumu yaratmaktı.

Türkiye’de F tipi hücre sistemine ve tecrit uygulamasını kabul etmeyen tutsaklar, 20 Ekim 2000 de açlık grevi ve ölüm orucu eylemine başladı. 19 Aralık 2000 tarihinde, 20 cezaevine birden yapılan saldırıda 30 devrimci yaşamını yitirdi ve yüzlercesi yaralandı.

Katliamda yaşamını yitiren devrimciler: Ahmet İbili, Ali Ateş, Ali İhsan Özkan, Alp Ata Akçayüz, Aşur Korkmaz, Berrin Bıçkılar, Cengiz Çalıkoparan, Ercan Polat, Fahri Sarı, Fırat Tavuk, Fidan Kalşen, Gülser Tuzcu, İlker Babacan, İrfan Ortakçı, Murat Ördekçi, Murat Özdemir, Mustafa Yılmaz, Nilüfer Alcan, Özlem Ercan, Seyhan Doğan, Sultan Sarı, Şefinur Tezgel, Ünsal Gedik, Yasemin Cancı, Yazgülü Güder Öztürk, Halil Önder Ceyhan, Hasan Güngörmez, Rıza Poyraz.

Bu katliamın önlenmesi, tutukluların insanlık dışı hücrelere konulmaması için demokratik kitle örgütleri ve tutuklu ailelerine yönelik operasyonlar yapıldı, 3 bine yakın insan gözaltına alındı.

Yargıya taşınan dava dosyaları da zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü. Bugün sadece Bayrampaşa katliamının görüldüğü bir mahkeme devam ediyor.

19-22 Aralık katliamının sorumlusu olanlar yargılanmadı, hesap vermedi. Dönemin hükümeti, Adalet Bakanı Adalet ve İçişleri Bakanları, Jandarma Genel Komutanı, Bölge ve İl Jandarma Komutanları, Başsavcı ve cezaevinden sorumlu savcılar, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü ve diğer sorumlular hakkında işlem yapılmadı. F tipi cezaevlerinin mimarlarından olan ve ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ sırasında Cezaevleri Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Ali Suat Ertosun’a 2004 senesinde hükümet kararıyla ‘Devlet Üstün Hizmet Madalyası’ verildi.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar