YSK’dan seçime darbe: sadece Büyükşehir başkanı seçimi iptal edildi.

YSK, AKP ve MHP istekleri doğrultusunda karar aldı. Sadece İstanbul Büyük belediye başkanlığı seçimi 23 Haziran’da yenilenecek. Seçimin şaibeli hale getirildiği ve YSK nın bu tavrıyla halk iradesini çiğnediğini ifade eden muhalefet çevreleri, bu duruma sert tepki gösteriyor. Barolar, yaptıkları açıklamalarda; YSK kararının darbe girişimi olduğu, kabul edilemezliğine vurgu yapıyor. Avrupa Birliğinden de bir tepki […]

YSK, AKP ve MHP istekleri doğrultusunda karar aldı. Sadece İstanbul Büyük belediye başkanlığı seçimi 23 Haziran’da yenilenecek.

Seçimin şaibeli hale getirildiği ve YSK nın bu tavrıyla halk iradesini çiğnediğini ifade eden muhalefet çevreleri, bu duruma sert tepki gösteriyor. Barolar, yaptıkları açıklamalarda; YSK kararının darbe girişimi olduğu, kabul edilemezliğine vurgu yapıyor.

Avrupa Birliğinden de bir tepki geldi. Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada YSK kararının “seçmenlerin güvenine ciddi şekilde zarar verecek potansiyele sahip olduğunu”  ve “Özgür ve adil seçimler için gerekli şartlardan seçim gününden önce emin olunmalı, sonra değil” denildi.

YSK taraflı karar almaya devam etti. YSK kısa karar gerekçesindeki açıklamasının, seçim yenilemesine yeterli gerekçe olmadığı ifade ediliyor. YSK daha önceki seçimde de 2 milyonun üzerindeki “mühürsüz oy”un geçerli olmasını sağlayarak AKP lehine karar vermişti.

AKP ve MHP nin seçim kazandığı ilçelerde ve meclis üyeliklerinde seçim yenileme kararı olmayışı, YSK kararının bu partilerin itirazı doğrultusunda olduğu izlenimi verdi. Bu da kararın taraflı oluşunu gösteriyor.

Seçim iptal kararından sonra, muhalefetin tepkisi birleşerek artıyor.

YSK nın hukuk skandalı kararından sonra, muhalif çevreler oynanan oyunu, ‘sandık darbesi’ olarak değerlendirdi. Birçok emek, meslek örgütü ve siyasi parti tarafından ‘halkın seçim iradesi’nin gasp edildiğini belirtilerek “demokratik güçbirliği” çağrıları yapıyor. Bu tutumların yanı sıra  “Boykot” tutumu da tartışılıyor.

Seçim meşruiyetinin kalmadığının ve Cumhur ittifakının seçim sonuçlarıyla keyfi oynamasına tepkiler giderek büyüyor. Dün İstanbul’da birçok ilçede gösteriler yapılırken; TKP adaylıktan çekilerek ‘boykot’ olgusunu gelişmeleri gözlemledikten sonra karar açıklayacaklarını bildirdi. CHP, İYİ Parti, TKH, EHP,TİP gibi partiler de YSK kararını eleştirerek ‘Saray Rejimi’ne karşı tüm ilerici güçleri, birlikte mücadeleye çağırdı.

HDP, oynanan seçim oyununu eleştirdi. HDP: “Demokratik meşruiyeti olmayan bir karar” açıklamasında bulundu. HDP, sosyal medyadan yaptığı ilk açıklamada “YSK, hukuku çiğneyerek, kendini inkar ederek ve iktidar baskısına boyun eğerek, zerre kadar demokratik meşruiyeti olmayan bir karar almıştır. Hakimler bir kez daha cübbelerini iliklemiş, vicdani ve hukuki değerleri yok saymıştır” dedi.

YSK kararını halk iradesine darbe olarak değerlendiren KESK ise, sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Bu karanlığa teslim olmayacağız, halkın iradesine sahip çıkacağız. Bu örgütlü kötülüğü yenmek için mücadelemizi sürdüreceğiz ”dedi.

TMMOB açıklamasında da: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesi halk iradesinin gasp edilmesidir. YSK’nın bu hukuk dışı kararını kınıyoruz” denildi.

DİSK adına açıklama yapan Arzu Çerkezoğlu da açıklamasında:

“Geçmiş ve gelecek tüm seçimleri şaibeli hale getiren YSK kararı halkın iradesine saygısızlıktır! Emir komutayla yapılan sandık darbesine karşı direnmek haktır! İşçiler ve emekçiler olarak irademize de emeğimize de sahip çıkacağız!” dedi.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar