Ankara katliamı kitabı: “Ankara Gar’ın En Kara Günü”

10 Ekim Ankara Gar Katliamında 11 üyesi hayatını kaybeden Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) “Ankara Gar’ın En Kara Günü” isimli kitap hazırladı. Kitabın geliri, katliamda hayatını kaybedenlerin çocuklarının eğitimi için kullanılacak. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS),10 Ekim Ankara Gar Katliamında hayatını kaybedenlerin anısına kitap hazırladı. IŞİD’in düzenlediği saldırıda yaşamını yitiren 103 kişiden 11’i BTS üyesiydi. […]

10 Ekim Ankara Gar Katliamında 11 üyesi hayatını kaybeden Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) “Ankara Gar’ın En Kara Günü” isimli kitap hazırladı.

Kitabın geliri, katliamda hayatını kaybedenlerin çocuklarının eğitimi için kullanılacak.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS),10 Ekim Ankara Gar Katliamında hayatını kaybedenlerin anısına kitap hazırladı. IŞİD’in düzenlediği saldırıda yaşamını yitiren 103 kişiden 11’i BTS üyesiydi.

Ankara Gar’ın En Kara Günü” isimli kitapta katliamdan yaralı kurtulanların ifadeleri, süreçte hazırlanan raporlar, katliamın hukuksal süreci fotoğraflarla yer aldı.

‘BU KİTAPLA TARİHE NOT DÜŞMEK İSTEDİK’

Serkan Alan’ın gazeteduvar’da geçen haberine göre, 10 Ekim katliamının 3. Yıldönümü anmasında kitap tanıtımı yapıldı.

BTS Genel Başkanı Hasan Bektaş yaptığı konuşmada “8 Haziran 2015’ten itibaren ülkemiz bambaşka bir ortama girdi. Ülkenin dört bir yanında bombalar patlamaya başladı. Her mitingde daha illerden çıkmadan geri döndürülen, Ankara’ya girişlerde arananlar bu kez hiçbir engelle karşılaşmadan mitinge geldiler” dedi.

“10 Ekim günü ülkemiz tarihinin en büyük katliamı yaşandı” diyen Bektaş, “Tek isteğimiz vardı: Bu ülkede demokrasi, barış ve insan hakları olmasıydı. Olayın ardından başlayan mahkemenin sonunda sadece maşalar cezalandırıldı. Hazırlayanlar yardım edenler, bildiğimiz eller yargılanmadan dosya kapatılmak istendi” diye konuştu.

Barış mücadelesini sürdüreceklerini belirten Bektaş, “Biz arkadaşlarımıza söz verdik. Gerçek failler yakalanıncaya, bu ülkeye demokrasi, barış gelene kadar mücadelemiz sürecek. Arkadaşlarımıza unutmayacağımızı söyledik. Bu kitapla tarihe not düşmek istiyoruz” dedi.

KİTABIN GELİRİ BURS OLARAK VERİLECEK

Katliamda hayatını kaybeden BTS üyelerinin çocuklarına eğitim hayatları boyunca katkı sağlamak için burs fonu oluşturduklarını ifade eden Bektaş, “Bu kitaptan gelen geliri bu çocuklarımızın hayatı boyunca alacakları burs için kullanacağız” dedi.

BTS, 10 Ekim Ankara katliamında, avukatı Uygar Coşgun ile 9 üyesini ve o isimlerden biri olan İbrahim Atılgan’ın 9 yaşındaki oğlu Veysel Atılgan’ı kaybetti.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler