Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı MİTİNG

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri  “Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı birlikte mücadeleye” sloganıyla, 22 Aralık Cumartesi günü 14.00’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda miting yapıyor. Önceki gün gerçekleştirilen basın toplantısında yapılan açıklamada “krizin faturasını emekçiler değil patronlar ve siyasi iktidar ödesin” demek için herkesi Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda düzenlenecek olan mitinge çağırdı. AKP iktidarı […]

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri  “Yoksullaşmaya, işsizliğe, güvencesizliğe karşı birlikte mücadeleye” sloganıyla, 22 Aralık Cumartesi günü 14.00’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda miting yapıyor.

Önceki gün gerçekleştirilen basın toplantısında yapılan açıklamada “krizin faturasını emekçiler değil patronlar ve siyasi iktidar ödesin” demek için herkesi Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda düzenlenecek olan mitinge çağırdı. AKP iktidarı ve sermaye eleştirilerek “İktidar krizin kendi yanlış politikalarının bir sonucu olduğunu gizlemek için dış mihrak söylemine sarılıyor. Uyguladığı ekonomi politikalarıyla da yükü emekçilerin çekeceği bir program öngörüyor” denildi.

“Kâr oranlarını paylaşmayanlar zararlarını ve borçlarını halka yıkmaya çalışıyor”

Basın açıklamasını yapan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mesut Mike “Krizin bedelini ödemeyeceğiz” vurgusunu yaparak şunları söyledi:

“Krizin anlamı, milyonlarca yoksul-emekçi için ülkenin giderek yaşanamaz hale gelmesidir. Aslında bugün temel mesele, bu büyük krizin faturasının kime ödetileceğidir. 3’te 2’si özel sektöre ve bankalara ait 467 milyar dolarlık dış borç ve bu devasa borcun ağır sonuçları, bu borçta sorumluluğu olmayan halka ödetilmek istenmektedir. Sendikal örgütlenmenin engellendiği, on binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiği, grevlerin yasaklandığı, hak aramanın bastırıldığı bir ortamda elde ettikleri yüksek kâr oranlarını hiç kimseyle paylaşmayanlar bugün zararlarını ve borçlarını halkın sırtına yıkmaya çalışmaktadır”.

“Zamlar derhal geri alınsın”

“Başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretlerde ekonomik krizin etkileri telafi edilsin, en az gerçek enflasyon oranında zam yapılsın!” diye devam eden Mike, “Temel hizmetler olan doğalgaz, su, elektrik ve ulaşıma zam yapılmasın, yapılan zamlar derhal geri alınsın! Şirketlerin krizi fırsata çevirerek işçi çıkarmaları yasaklanmalıdır” dedi.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler