Kaz Dağları “Su Nöbeti” 4.gününde devam ediyor

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı havzasındaki siyanürlü altın madenine karşı bölge halkı, çevre örgütleri ve Çanakkale Belediyesi’nin başlattığı “Su Nöbeti” 4. gününde devam ediyor. ‘Bu doğa düşmanlığının altında yatan hırs geleceğimizi de katletmek istiyor.’ “Şirketin altın madeni için ağaç katliamı yaptığı bölgede içimiz sızlayarak incelemede bulunduk. Bu doğa düşmanlığının altında […]

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı havzasındaki siyanürlü altın madenine karşı bölge halkı, çevre örgütleri ve Çanakkale Belediyesi’nin başlattığı “Su Nöbeti” 4. gününde devam ediyor.

‘Bu doğa düşmanlığının altında yatan hırs geleceğimizi de katletmek istiyor.’

Kaz Dağları Su Nöbeti devam ediyor.

“Şirketin altın madeni için ağaç katliamı yaptığı bölgede içimiz sızlayarak incelemede bulunduk. Bu doğa düşmanlığının altında yatan hırs geleceğimizi de katletmek istiyor… “ açıklaması, Kaz dağlarında ne yapışmak istendiğini ortaya koyuyor. Dün Kaz dağları nöbet yerine giden CHP heyetinden bu açıklama geldi.

Ne olmuştu?

Tüm tepki ve itirazlara rağmen şirket çalışmaları sonucu doğa katliamı yaşandığı ortaya çıktı. Şimdi nöbet eylemiyle doğaya sahip çıkılıyor.

Projenin ilk aşamaları proje alanındaki ormanların ve diğer bitki örtüsünün ortadan kaldırılması ve 45 bin 650 ağacın kesileceği söylenmiş, ancak TEMA Vakfı, uydu görüntüleri üzerinde yaptıkları incelemeler, maden sahası ve yol bağlantıları için yaklaşık 195 bin ağacın kesildiğini açıklamıştı.

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kesilen ağaç sayısı ile ilgili açıklama geldi. Bakanlık 195 bin değil 13 bin 400 ağaç kesildiğini açıkladı.

Çanakkale Belediyesi’nin Twitter hesabından nöbete dair görüntüler paylaşılarak, “Bu ses; havasını, suyunu ve toprağını savunanların sesidir. Yaşasın KazDağları… ” denildi.

Kaz dağları nöbeti toplumsal destek alarak devam ediyor.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar