Dersim’de yangına hava müdahalesi yok!

Dersim Hozat ve Ovacık kırsal kesimlerinde bitki örtüsü ve ormanlık alanları 13 gündür yanıyor. Ancak bölgeden gelen haberlere göre havadan yangına müdahale yapılmıyor. Ormanlık kesim ve kırsal bitki örtüsü yangını seyrediliyor. Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve halkın yangına müdahale ederek söndürme  girişimleri ise “güvenlik” gerekçesiyle engelleniyor. İstanbul belediyesi başkanı ise gerekli destek için hazır olduklarını açıkladı. […]

Dersim Hozat ve Ovacık kırsal kesimlerinde bitki örtüsü ve ormanlık alanları 13 gündür yanıyor. Ancak bölgeden gelen haberlere göre havadan yangına müdahale yapılmıyor.

Ormanlık kesim ve kırsal bitki örtüsü yangını seyrediliyor.

Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve halkın yangına müdahale ederek söndürme  girişimleri ise “güvenlik” gerekçesiyle engelleniyor. İstanbul belediyesi başkanı ise gerekli destek için hazır olduklarını açıkladı.

Pazar günü İstanbul Kadıköy’de 18.00 de demokratik kitle örgütleri bir basın açıklaması yaparak, yangının söndürülmesi talebiyle müdahale yetersizliği protesto edilecek.

Yangının bu akşam iki yerde kontrol edilebildiği, ancak rüzgar ve yetersiz müdahale nedeniyle devam ettiği bildiriliyor.

Bir an önce hava müdahalesiyle yangının söndürülüp, yanan yerlere rehabilitasyon çalışmalarının ve varsa halkın zararlarının karşılanması gerekmektedir.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar