Limak’ın ağaç kesimine jandarma desteği

Milas İkizköy halkının orman katliamına karşı sürdürdüğü direniş jandarma baskısı ile geriletilmek isteniyor. İkizköy Çevre Komitesi, haklı direnişlerine destek çağrısı yapıyor. Limak şirketinin Muğla Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’ne kömür sağlamak için kesilmek istenen Akbelen ormanını korumak amacıyla köylüler haftalardır nöbet tutuyorlar. Dün gece saatlerinde jandarma direnişçi yurttaşlara karşı zor kullandı ve sürükleyerek alan dışına çıkardı. Son […]

Milas İkizköy halkının orman katliamına karşı sürdürdüğü direniş jandarma baskısı ile geriletilmek isteniyor.

İkizköy Çevre Komitesi, haklı direnişlerine destek çağrısı yapıyor.

Limak şirketinin Muğla Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’ne kömür sağlamak için kesilmek istenen Akbelen ormanını korumak amacıyla köylüler haftalardır nöbet tutuyorlar. Dün gece saatlerinde jandarma direnişçi yurttaşlara karşı zor kullandı ve sürükleyerek alan dışına çıkardı.

Son günlerde yaşanan orman yangını ortamını fırsata çevirmek isteyen şirket işçilerini göndererek, Akbelen ormanında ağaç kesimi yapmak istedi.100 ağaç kesebilen şirket adamları, jandarmadan destek alarak direnişçileri baskıyla etkisizleştirmeye çalışıyor.

İkizköy Çevre Komitesinden Deniz Gümüşel dün verdiği bilgide: “Nöbet alanında Milas İlçe Jandarma komutanlığı ve Milas afetten sorumlu ek olarak atanmış kaymakam geldi ve Muğla Valiliğinin ormanlara giriş yasağıyla ilgili kararını ileterek alanın boşaltılmasını söyledi. Biz boşaltmayacağımızı her ne talimata dayanarak bizi buradan dışarı çıkarmak istiyorlar o talimatı yazılı olarak göndermelerini istedik. Avukata vereceğiz, gerekli idari itirazları yapacağız” demişti.

“Kaldığımız alan özel arazi ve şahsa ait, şahsında burada kalmamız için onayı var. Ama jandarma ayrılmıyor. Burada olmamızın bütün hukuki koşulları var ama buna rağmen alanı boşaltmaya çalışıyorlar. ‘Akbelen nöbetiyle ilgili değil’ diyorlar. Sizler de burada olursanız, daha kalabalık olursak bizi haklı mücadelemizden ve alanımızdan edemezler” diyen Gümüşel, herkesi Akbelen Ormanı’na sahip çıkmaya çağırmıştı.

İkizköy İnsanca Yaşam için Direniyor 

@ikizkoydireniyo

İtildik, sürüklendik, yere düştük ama halen buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz. #AkbelenOrmanınıTerketmiyoruz

Emek.org.tr olarak biz de yurttaşlarımızın haklı direnişinin yanındayız.

 

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar