Hüseyin Cevahir… Aşkla, sana

Hüseyin Cevahir (ve elbette Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Deniz Gezmiş ve diğer arkadaşları ile) dayandığı ve güç aldığı sasyalist geçmiş le birlikte, gelecek kuşaklar için yeni bir “geçmiş” olabilmeyi başarabilmişti. O, Yazdıklarının ötesinde toplumsal kurtuluş mücadelesinde ezilen halklara yeni bir devrimci sosyalist perspektiflerin, yeni yaratıcı kültürün mimarlarındandır.

Aşkla sana…

Alnını

dağ ateşiyle ısıtan

yüzünü

kanla yıkayan dostum

senin

uyurken dudağında gülümseyen bordo gül

benim kalbimi harmanlayan isyan olsun

(…)

bir damla güneş görünce

sana da gülümseyeceğim yarın

şimdi senin uzanıp yattığın otlarda

yarın yeni bir yeşillik büyüyecek. / Arkadaş Z. Özger,

Cevahir anısına…

THKP-C’nin kurucularından. 29 Mayıs 1971’de İstanbul-Maltepe’de Mahir Çayan’la birlikte kuşatıldıkları evde yaklaşık 51 saat süren çatışma sonunda 1 Haziran 1971’de Atıcılık şampiyonu keskin nişancı binbaşı Cihangir Erdeniz dürbünlü tüfeğiyle Cevahir’i vurdu.

C.Erdeniz, 7 yıl sonra avcılık malzemeleri dükkanında vuruldu.

Hüseyin Cevahir’in bir sözü var, “Benim insan eli değmemiş bir kaya olma özlemim, tutkum bundan. Şimdi istesem de bizim köyden herhangi biri olamam.”

Kaya olma özlemi…

Kitap 1954-1964, 1964-67, 1967-69, 1970, 1971, Hüseyin Cevahir’in yayımlanmış yazıları (Kalın çizgilerle edebiyatımızın dünü, Çocuk ve Allah’ta simgeler, görüntüler, çelişmeler, “Cevizdere’de” öyküsü üstüne bir çözümleme, Doğu Anadolu raporu, Kitleler, Küba devrimi ve yeni oportünizm) ve Cevahir’in mektuplar bölümlerinden oluşuyor. Ve fotoğraflar tabii.

Hüseyin Cevahir…”Bir insanı ‘unutulmaz’ yapan en önemli şey, zamanının dışına taşabilmesi, kendi zamanının dışında da yaşayabilmesidir. Bu da ancak, ondan güç ve moral alınabilmesiyle mümkün olabilir.”

Hüseyin Cevahir, maratonu bırakmamış; ölümüyle, kendi sonrasına da güç ve moral vermiştir. Nasıl ki bir şair, ancak geleceğe taşan şiirleriyle ölümsüz olabiliyorsa Hüseyin Cevahir’i de “unutulmaz” yapan mücadelesi, edebiyatı ve sonuna kadar gidebilme karakterine sahip olabilmesidir. “Unutulmaz” olmak; güç alabilmek için geçmişten bir imge arandığında akla gelebilmektir.

Hüseyin Cevahir (ve elbette Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Deniz Gezmiş ve diğer arkadaşları ile) dayandığı ve güç aldığı geçmişin yerine gelecek kuşaklar için yeni bir “geçmiş” olabilmeyi başarabilmiştir…

Bu kapsamlı kitapta kısa süren hayatına çağının özlem ve acılarını sığdıran, yeni ve başka bir dünya tahayyülünü kuşanmış cüretkâr bir devrimcinin, Hüseyin Cevahir’in hayatına dönemin toplumsal, siyasal ve kültürel ikliminden hareketle ışık düşürülmekte.

…  …   …

Cevahir isimli kitap…

78 kuşağından Hüseyin Solgun, Cevahir kitabında sadece Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi kurucularından Hüseyin Cevahir’in 26 yıllık yaşamını değil, zengin tanıklıklarla dönemin Türkiye’sini ve devrimci mücadeleyi anlatıyor. Yukarıdaki bilgileri oradan aldık.

Kitap 1954-1964, 1964-67, 1967-69, 1970, 1971, Hüseyin Cevahir’in yayımlanmış yazıları (Kalın çizgilerle edebiyatımızın dünü, Çocuk ve Allah’ta simgeler, görüntüler, çelişmeler, “Cevizdere’de” öyküsü üstüne bir çözümleme, Doğu Anadolu raporu, Kitleler, Küba devrimi ve yeni oportünizm) ve Cevahir’in mektuplar bölümlerinden oluşuyor. Ve fotoğraflar tabii.

Hüseyin Cevahir, Yazdıklarının ötesinde toplumsal kurtuluş mücadelesinde ezilen halklara yeni devrimci sosyalist perspektiflerin, yeni yaratıcı kültürün mimarlarındandır.

Cevahir, Devrimci sosyalist hareketin yol açıcı kadrolarından biridir. THKP-C kurucusu ve öncü savaşçı kadrosudur.

Türkiye halklarının toplumsal kurtuluş mücadelesinde yarattıkları yeni devrimci soluk da çok önemli katkıları bulunuyor.

Cevahir’i saygıyla anıyoruz.

Emek.org.tr

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar