Direnişin 5. yılında Gezi parkına polis kuşatması

Gezi direnişinin 5. Yıl dönümünde Taksim Gezi parkı polis kordonuyla kuşatma altına alındı. ‘Taksim Dayanışması’ 31 Mayıs saat 19.00’da Gezi Parkı’ndaki anma etkinliğine çağrı yaptı. Gezi Direnişi’nin 5. yılı nedeniyle açıklama yapan Taksim Dayanışması, ‘Gezi 5 yaşında. Karanlık gider, Gezi kalır’ dedi. Gezi’de 79 ilde milyonlarca yurttaş aylarca AKP iktidarı baskılarına karşı insanlık ve demokrasi […]

Gezi direnişinin 5. Yıl dönümünde Taksim Gezi parkı polis kordonuyla kuşatma altına alındı. ‘Taksim Dayanışması’ 31 Mayıs saat 19.00’da Gezi Parkı’ndaki anma etkinliğine çağrı yaptı.

Gezi Direnişi’nin 5. yılı nedeniyle açıklama yapan Taksim Dayanışması, ‘Gezi 5 yaşında. Karanlık gider, Gezi kalır’ dedi.

Gezi’de 79 ilde milyonlarca yurttaş aylarca AKP iktidarı baskılarına karşı insanlık ve demokrasi değerleri için sokaklara döküldü. Bu eylemleriyle öyle kalıcı ve kurucu bir direnişi hayata geçirdiler ki, her yobazın, her faşistin son bulmayan korkulu rüyası oldular.

Taksim Meydanı’ndaki Gezi Parkı’nı yıkıp yerine Topçu Kışlası yapmak isteyen AKP hükümetine karşı 15 Şubat 2012’de çok sayıda sendika, meslek örgütü, devrimci sosyalist parti ve örgüt ve demokratik kitle örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Taksim Dayanışması, Gezi Parkı eylemlerinin beşinci yılında açıklama yaptı.  “Gezi 5 yaşında! Karanlık gider #GeziKalır!” temasıyla gerçekleşen açıklamada, 31 Mayıs saat 19.00’da Gezi Parkı’ndaki anma etkinliğine çağrı yapıldı. Açıklamaya Taksim Dayanışması ve bileşenlerinin yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı biber gazı fişeğinin kafasına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, EMEP İl Başkanı Sema Barbaros da katıldı.

‘Taksim Dayanışması’ açıklama yaptı.

Gezi eylemleri sırasında 36 kişinin gözlerini yitirdiğini, binlerce insanın yaralandığını ve onlarca kişinin sonsuzluğa uğurlandığını anımsatan Mimar Mücella Yapıcı şöyle devam etti: “Onlar bize Gezi’yi emanet ettiler. Gezi’den umut, dayanışma, bir arada yaşama arzusu, kardeşlik, paylaşmak, kararlılık, irade ve sevgi doğdu” dedi. Gezi’nin taleplerine sahip çıkmam için 31 Mayıs saat 19.00’da Gezi Parkı’na çağrı yapan Yapıcı, “Bulunduğunuz her yerde bir slogan söyleyin, bir döviz yazıp resmini çekin, paylaşın; bir ağaca çaput bağlayın; parklara çıkın, forum yapın, sohbet edin, şarkılarımızı söyleyin. Gezi bulunduğumuz her yerde. Çünkü biliyoruz ki, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan, Hasan Ferit Gedik, Ethem Sarısülük, Berkin Elvan ve Mehmet İstif hâlâ bize bakıyor. Karanlık gider, Gezi kalır!”

Öte yandan Mehmet Ayvalıtaş Fadime Ana Gençlik ve Dayanışma Vakfı (MAFAV), Mehmet Ayvalıtaş’ı anma etkinlikleri kapsamında 2 Haziran Cumartesi günü saat 11.00’de Eski Çekmeköy Mezarlığı’nda toplanacaklarını, 3 Haziran’da ise saat 14.00’te Ataşehir Pir Sultan Abdal Cemevi’nde yemek verileceğini duyurdu. Saat 15.00’te ise Şükrü Sarıtaş Parkı’nda toplanarak yürüyüş gerçekleştirilecek.

Taksim Dayanışması’nın yayınladığı açıklama  metni şöyledir:

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar