Erbaa’da da altın madeni şirketi istenmiyor

Doğayı yağmalayan ve geri dönüşümü imkansız tahribatlar yaratan altın madenlerine karşı bir mücadele hattı da Erbaa’da kuruldu. Bugün itibariyle de Erbaa Cumhuriyet Meydanında kurulmuş olan stand etkinliği ile tüm duyarlı yurttaşların Erbaa-Kelkit Havzası-Boğalı Yaylaları Siyanürlü Altın ve Sülfürik Asitli Bakır Madenine Hayır Platformu için imzaları toplanıyor.. Tokat-Erbaa ilçesi yakınındaki Kozlu köyünde 2020 haziran ayında yapılan […]

Doğayı yağmalayan ve geri dönüşümü imkansız tahribatlar yaratan altın madenlerine karşı bir mücadele hattı da Erbaa’da kuruldu.

Bugün itibariyle de Erbaa Cumhuriyet Meydanında kurulmuş olan stand etkinliği ile tüm duyarlı yurttaşların Erbaa-Kelkit Havzası-Boğalı Yaylaları Siyanürlü Altın ve Sülfürik Asitli Bakır Madenine Hayır Platformu için imzaları toplanıyor..

Bugün de “Erbaa yeşil kalsın” temasıyla imza standı kuruldu.

Tokat-Erbaa ilçesi yakınındaki Kozlu köyünde 2020 haziran ayında yapılan etütler sonunda altın madeni tespiti yapıldı. Bu bölgede maden şirketi tesisi, siyanürle altın çıkarma ve elbette doğanın, toprağın ve üzerinde yaşayan tüm canlıların yaşamları için büyük tehdit anlamındaydı.

Bu tespitten birkaç ay sonra yöre halkı topraklarına, suyuna, yaşam tarzlarına, doğaya ve canlılara, geçim kaynaklarına ve geleceklerine sahip çıkmak için birlikte mücadeleyi başlattı.

Bölge halkı altın madeni çalışmalarının doğaya verdiği yıkım ve tahribatların bilincinde olduğunu, birkaç gün önce platform çatısı altında bir araya gelerek gösterdi.

Altın arama çalışmalarının başlaması ile siyanürle arama yapıldığından, bunun doğaya vereceği zarar nedeni ile Erbaa’da doğaseverler tarafından 4 Kasım 2020 günü platform kuruldu. Gerekçeyi çok açık ve sade biçimde dile getiren platform açıklamasında, bölge halkı herkesten destek istedi.

Kelkit Havzası ile Boğalı Yaylalarında planlanan siyanürlü-sülfürik asitli altın arama faaliyetlerine ilişkin yazılı bir açıklama yayınlayan Yeşil Erbaa Çevre Platformu yaylalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Boğalı ve civarındaki yaylaların yükseklikleri 1500-2000 metre arasında değişir. Bu yükseklikte biriken yağmur ve kar suları Tokat ile Amasya illeri arasındaki yer altı ve yerüstü sularını besler. Civardaki köyler ve beldeler içme sularını bu yaylalardan alır. Kelkit ve Yeşilırmak bu yaylalardan gelen sularla beslenir. Bu yaylaların eteklerinde yer alan ve adeta zümrüt vadilerden, meralardan oluşan bu tabiat hazinesi Tokat ve Amasya illerinin can damarlarıdır. Yaz aylarında, mayıs ayından itibaren, yüzlerce yaylacı binlerce küçükbaş ve büyükbaş hayvanı ile Boğalı yaylalarına çıkar. Bu asırlarca devam eden bir gelenektir. Yaylalarımızda endemik bir ırk olarak Karayaka koyunu, bağlarımızda narince üzümü ve asma yaprağı yetiştirilir.

“Bu bölgenin tam kalbinde, ladin, gürgen, çam ormanları ile yemyeşil bir vaha olan ve çeşitli yaban hayatının muhafaza edildiği, Çerkezfındıcak köyü ile Tanoba Beldesi arasında açılacak siyanürlü-sülfürik asitli bir altın-bakır madeninin yaratacağı zararların neler olacağını anlamak için Ordu-Fatsa ormanlarında 5 yıl önce açılan siyanürlü altın madenine bakmak yeterlidir.”

YEŞİL ERBAA ÇEVRE PLATFORMU’nun ilk açıklaması ve çağrısı şöyle:

”Kıymetli dostlarım,

Erbaa halkı olarak, 4 Kasım 2020 günü Yeşil Erbaa Çevre Platformumuzu kurduk. Siyanürlü ve Sülfürik Asitli Altın-Bakır Madenine karşı zümrüt yaylalarımızı, vadilerimizi, sularımızı, havamızı, her türlü ağzı var-dili yok canlılarımızı korumaya azimli ve kararlıyız.

Kelkit vadisindeki, Boğalı yaylalarındaki kamu hakkını, tüyü bitmemiş kuşun hakkını, kızlarımızın ve oğullarımızın geleceğini hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak koruyacağız.

Yaylalar, vahalar başta insanoğlu olmak üzere bütün mahlukatın ortak malıdır, yani kamu malıdır. Kamu malını talan edenlere Allah lanet ediyor. Biz sadece insanlar için değil, ağzı-var dili-yok bütün canlılar için mücadele ediyoruz. Şüphesiz kazanacağız, çünkü Hakk’ın sesiyiz.

Biz, Tokat-Amasya köylerinde, kınalı kuzularının, ineklerinin, mandalarının sütünden, bahçesinde-tarlasından kıt-kanaat geçinen kanaatkar Anadolu insanının, Ayşe teyzemizin, Mehmet amcamızın vakur ve haklı sesiyiz.

Akıl ve vicdan sahibi herkesin, her vatandaşımızın desteğine ihtiyacımız var. Platformumuza

https://www.facebook.com/Ye%C5%9Fil-Erbaa-%C3%87evre-Platformu-110800114168214/

adresinden takip ve destek verebilirsiniz.

Kalbi şükranlarımızla…”

Emek.org.tr olarak biz de bölge halkının bu haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu ifade ediyoruz.

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar