“Altın başını yesin! yaylamdan, toprağımdan, suyumdan uzak ol!”

Yok edici maden şirketleri Emirdağ yaylalarından çekilsin! Afyonkarahisar-Emirdağ bölge halkı, yaylalarında maden şirketlerine verilen ruhsatların iptalini ve sondaj çalışmalarına son verilmesini istiyor. Kanadalı altın madencisi ELDORADO şirketinin ve yerli iş birlikçilerinin (TÜPRAG madencilik) Emirdağ ve Bolvadin bölge yaylalarında on binlerce dönüm arazide maden arama çalışmalarını başlattı. Emirdağ bölgesi halkına danışılmadan, ÇED raporları alınmadan verilen ruhsatlar […]

Yok edici maden şirketleri Emirdağ yaylalarından çekilsin!

Afyonkarahisar-Emirdağ bölge halkı, yaylalarında maden şirketlerine verilen ruhsatların iptalini ve sondaj çalışmalarına son verilmesini istiyor.

Kanadalı altın madencisi ELDORADO şirketinin ve yerli iş birlikçilerinin (TÜPRAG madencilik) Emirdağ ve Bolvadin bölge yaylalarında on binlerce dönüm arazide maden arama çalışmalarını başlattı.

Emirdağ bölgesi halkına danışılmadan, ÇED raporları alınmadan verilen ruhsatlar ve sondaj çalışmalarının başlatılması, yerel halkın, Yörüklerin ve Avrupa’da yaşayan Emirdağlı emekçilerin tepkisini çekti. Emirdağlı toprağına, suyuna, doğal yaban yaşamına, yılkı atlarına sahip çıkıyor ve maden şirketlerine verilen ruhsatların iptal edilmesini istiyor. Çevre örgütleri de bu mücadeleyi desteklemeye başlamış durumda…

Maden şirketleri her yerde toplumsal yaşam dengelerini, doğal yaşam dinamiklerini dengelerini alt üst ediyor. Doğal yapının siyanür gibi kimyasallarla tahrip edilerek, geri dönüşümü imkansız yıkımlara neden olduğu artık çok iyi biliniyor. Doğal yaşam yapısı bozulduğundan burada yaşayan bitki örtüsünün ve hayvanların yaşama olanakları da artık kalmıyor.

 

 

 

 

 

Bölgede bulunan üç barajı ve su kaynaklarını zehirleyecek olan maden çalışmaları, insanları ve doğal canlı yaşamını çok olumsuz etkileyerek, başka bölgelerde olduğu gibi yıkımlara ve tahribatlara neden olacağının bilincine varılmış durumda. Örneğin tarım ve hayvancılığın çok zarar göreceği, yılkı atlarının yaşam alanlarının yok edileceği, yaylacılığın yani geçim uğraşlarının son bulacağı, dolayısıyla işsizliğin, yoksulluğun ve gurbetçiliğin dayatılmasına karşı çıkılıyor.

Maden şirketlerini bölgeye gelmesine izin veren AKP iktidarı. Bu olası yıkımın sorumlusu yani… AKP iktidarından da bu projelerin ve maden çalışmalarının bir an önce sona erdirilmesi isteniyor.

“Altın başını yesin! yaylamdan, toprağımdan, suyumdan uzak ol!”

Emirdağlılar bu sloganla toprağına, suyuna, toplumsal yaşamlarına yani yaşamlarına sahip çıkıyor.

Emirdağ Yaylaları Doğa Platformu gönüllüleri, maden çalışmalarına karşı, yerel direnişi başlatmış durumda. Maden çıkarma çalışmalarının zararları konularında bilinçlenme ve tavır alma konularında giderek güçlü çalışmalar geliştiren platform, bölgede ve Avrupa’da bir tepki örgütlemeye devam ediyor. AKP iktidarı korumasındaki altın şirketlerinin rantçı kararlılığına karşılık, Emirdağlıları ve Doğa severlerin de kararlı duruşları giderek güçleniyor.

Doğa İçin Sanat Platformu, Emirdağ yaylalarında

Sanatçılar düzenlenen etkinlikle yılkı atlarının resimlerini yapacak, fotoğraf ve belgesel film çekilecek…

Bölgede uzun yıllardan beri yılkı atlarının varlığı biliniyor.

Yılkı atları sayı olarak da bir hayli kalabalık. Yılkı atlarının Emirdağ ve Malatya rotasını izleyerek bir yaşam düzeni kurduğu  ifade ediliyor. Yüzlerce yılkı atı maden çalışmaları nedeniyle, işte bu yaşam alanlarından, suyundan, bitki örtüsünden mahrum bırakılacak. Yani maden şirketlerinin karları için yılkı atları ölüme sürülüyor.

Daha önce Karaman da olduğu gibi… Orada da geçen yıllarda yılkı atları devlet kurumları tarafından toplanmış ve ölüme terkedilmişti.

İstanbul-Şişli merkezli Doğa İçin Sanat platformu (DİS) üyeleriyle birlikte yaylalarda yılkı atları belgeseli çalışması, fotoğraf çekimi, resimlerin yapılması etkinliğini düzenledi. 7 ve 8 Kasım 2020 günleri için etkinlik programını yayınlayan iki platform; doğa severlerin, maden şirketlerinin karşısına güçlü biçimde birlikte çıkarak bu yıkımın durdurulmasını esas alıyor.

Doğa İçin Sanat Platformu Emirdağ’da yılkı atlarını resmedecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayınlanan afişlerde başta sanatçılar olmak üzere, tüm duyarlı inşaları ve çevreleri birlikte mücadele etmeye dayanışmayla bu yıkımın engellenmesi mücadelesine davet ediyorlar.

Emirdağ gönüllülerinin daveti…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emek.org.tr olarak diyoruz ki, Emirdağ gönüllüleri ve DİS platformunun talepleri ve mücadelesi haklıdır.

Resim ve fotoğraf sanatçılarının, heykeltıraşların, belgeselcilerin; yılkı atlarının yaşam haklarına sahip çıkışına, halkın yaşamlarının yıkılmasına karşı verdikleri onurlu mücadeleye verdikleri desteği saygıyla karşılıyoruz. Topraklarına ve yaşamlarına sahip çıkarak sermayenin yok edici talanına karşı duran Emirdağ halkının da yanında olduğumuzu ifade ediyoruz.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar