Munzur Gözeleri yıkım projesi, rant hırsıyla sınırlı değildir!

Dün İstanbul İHD şubede Dersin Dernekleri Federasyonu (DEDEF) tarafından düzenlenen basın açıklamasında, Munzur Gözelerine yönelik yapılaşma adı altında başlatılan yıkım ve yok ediş projesinin iptali ve gözelerden uzak durulması istendi. Munzur gözeleri, 2018 yılında hazırlanan peyzaj projesi, Çevre ve Şehircilik bakanlığı yapılaşma amacıyla, hukuksuz biçimde yapılan ihaleyle Rengi İnşaat şirketine verildi. Dersim-Munzur gözeleri için yapılan […]

Dün İstanbul İHD şubede Dersin Dernekleri Federasyonu (DEDEF) tarafından düzenlenen basın açıklamasında, Munzur Gözelerine yönelik yapılaşma adı altında başlatılan yıkım ve yok ediş projesinin iptali ve gözelerden uzak durulması istendi.

Munzur gözeleri, 2018 yılında hazırlanan peyzaj projesi, Çevre ve Şehircilik bakanlığı yapılaşma amacıyla, hukuksuz biçimde yapılan ihaleyle Rengi İnşaat şirketine verildi. Dersim-Munzur gözeleri için yapılan bu proje ve bakanlık uygulaması, tepki toplamaya, protesto edilmeye devam ediyor.

Munzur gözeleri, doğal yapısı ve bölge halkının Alevi inanç merkezi olmasıyla tanınıyor.

Dün İHD İstanbul Şubede gerçekleştirilen açıklamada, özellikle bu saldırının sadece bir rant projesi olmadığı, ideolojik-kültürel boyutlarıyla bir yok etme, asimilasyon politikasının ürünü olduğu işaret edildi. Basın açıklamasında:

“Peyzaj projesi, inancımıza, kültürümüze ve hafızamıza müdahale ile eş değerdedir…Bu mekanın betonlaşmasının önünün açıldığı gibi, doğal bir inanç merkezi özünden koparılarak mesire ve ticaret alanına çevrilmek istenmektedir. Dersimliler için kutsallığı olan inanaç merkezlerine ve topraklarına büyük şirketlerini sokulması, bu alanların ihaleye verilmesi yanlıştır ve kabul edilemez. Bilimsel raporların hiçe sayılarak yapılmaya çalışılan bu proje yaşam alanlarımıza yönelik adeta yıkım projesidir.” Vurgusu yapıldı.

Dersimde yapılan eylemler yasaklama ve ceza baskısıyla sindirilmek istendiğini de işarete eden DEDEF sözcüleri, baskıların kendilerini ve haklı mücadelelerini susturamayacağını belirtti.

Açılan soruşturmaların geri çekilmesi ve verilen hukuksuz para cezalarının iptal edilmesinin istendiği basın toplantısında, İHD şube başkanı Av.Gülseren Yoleri de yaptığı açıklamada Gözelere yönelik saldırının kabul edilemeyeceği, hukuksuzluklara karşı bu mücadelenin yanında olduklarını ifade etti.

emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar