Doğa ve Yaşam savunucusu Büyüknohutçu çifti anıldı

Aysin ve Ali Ulvi’Büyüknohutçu cinayetinde adalet yok! Çiftin dostları , doğa ve yaşam savunucuları Adalet talebini tüm sağır kulaklara haykırmaya devam ediyor.

Adaletsizlik son bulmalıdır!  Cinayeti azmettirenler nerede?

Aysin ve Ali çiftinin katledilişi unutulmadı.

Ali Ulvi Ve Aysin Büyüknohutçu çifti, 6 yıl önce doğa yıkımı yapan mermer ocaklarına karşı çıktıkları için katledilmişlerdi. Kiralık katil cezaevinde “ölünce”  cinayeti azmettirenler ortaya çıkarılmamıştı.

Büyüknohutçu dostları platformu, adaletin sağlanması konusunu sürekli gündemde tutarak doğa ve yaşam mücadelesinden de geri durmadı, Büyüknohutçu’ların anısına ve mücadelesine sahip çıkmaya çalışıyorlar.

Dün Antalya ve Finike’de düzenlenen kitlesel etkinliklerle katledilen Büyüknohutçu çifti ve mücadelesi anıldı.

Ne olmuştu?

Ali Ulvi ve eşi Aysin Büyüknohutçu, 9 Mayıs 2017’de Finike ilçesi Gökçeyaka Mahallesi Kızılcık mevkiindeki dağ evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda katledilmişti.

Sedir ve kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormandaki mermer ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan çiftin cinayet şüphelisi Ali Yamuç, olaydan bir gün sonra yakalanarak Elmalı Cezaevi’ne gönderilmişti. Bir süre sonra Alanya L Tipi Cezaevi’ne nakledilen Yamuç’un, 20 Eylül 2017’de intihar ettiği açıklanmıştı.

Ali Yamuç eşi aracılığıyla azmettiricilere gönderdiği elyazmalı mektubunda cinayet ortaklarına hitaben 100.000 tl ödemesi yapılmasını istemişti.

 

 

İlginç olan; açıktan bir itiraf olan bu durum savcılık ve yargı tarafından dikkate alınmamıştı. Sürünen bir yargılamayla çiftin katledilmesinin failleri meçhul kalmasına hizmet edilmişti.

Ancak katledilen çiftin ailesi ile doğa ve yaşam savunucusu dostları bu olayı unutturmamakta adaletin sağlanmasında kararlı duruş sergiliyorlar.

Her yıl anmalarıyla mezarlık ve ev ziyareti yaparak kamuoyuna sesleniyorlar.

Kızları Emine büyüknohutçu çiçek koyuyor.

Dün gerçekleştirilen onlarca insanın katılımıyla etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinliğe doğa ve yaşam savunucuları, Aysin ve Ali Büyüknohutçu Dostları platformu, Doğa için sanat derneği temsilcisi, Egeçep tesilcisi, TİP, CHP, YeşilSol parti, Temiz Çevre Derneğinden üyelerin ve yurttaşların oluşturduğu kitle mezarlık anması gerçekleştirdi.

Okunan basın açıklamasıyla kararlılıkları ve taleplerini yinelediler, Basın açıklaması şöyle.:

Basına ve Kamuoyuna

Antalya’nın Finike İlçesi Kızılcık Yaylası’nda, adeta bir kanserli hücre gibi her yere yayılan taş ve mermer ocaklarına karşı mücadele verip, bölge insanında ekolojik bir uyanış sağlamaya çalışan Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu 9 Mayıs 2017’de katledildi. Ölümlerinin üzerinden geçen 6 yıla rağmen, organize bir cinayet olduğu apaçık ortada olan bu olayın azmettiricileri, maalesef yargılanmadı. Cinayetin ardından tutuklanan Ali Yamuç, yaşam savunucuları Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu’yu para için öldürdüğünü söyledi. Arkasından ise, eşi Fatma Yamuç’un üzerinde, bir mermer şirketi sahibine verilmek üzere yazılan “ 10 gün içerisinde param gelmezse görüşürüz. İpleriniz cebinizde haberiniz olsun.” İfadeleri bulunan bir mektup yakalandı. Bu mektuba ve cinayet delillerini saklamasına dayanarak Fatma Yamuç, cinayete iştirakten tutuklandı. Ancak tüm bu süreçler, derinleştirme ve etkili bir soruşturmadan yoksun işletildi. Deliller yeterince toplanmadı ve telefon kayıtlarına bakma ihtiyacı bile duyulmadı. Ayrıca, sonradan Ali Yamuç’un teyzesinden öğrendiğimiz çok önemli bir bilgiyi de buradan sizinle paylaşmak istiyoruz. Jandarma Ali Yamuç’u olay yerine götürüp cinayeti nasıl gerçekleştirdin anlat dediğinde Yamuç: “ Tam hatırlamıyorum tel örgüden atlayıp içeri girdim ve sonrasında ateş ettim” diyor. Oysa biz teyzesinden öğreniyoruz ki Ali Yamuç’un bacağında protez varmış. Yani öyle bir yükseklikten atlaması mümkün değil. Yükseklik konularında bacağına dikkat etmesi gerektiğine dair doktor raporu var. Jandarma soruşturmayı derinleştirip ayrıntılı sorular sormuş olsa, bacağında protez olduğunun dava dosyasına girmesi kaçınılmaz hale gelecekti. Tüm bu anlatımlar hazırlanan kapsamlı belgeselde var. Büyüknohutçu Davası  isimli bu belgesele, Slot Medya you tube kanalından ulaşabilirsiniz.

Ali Yamuç,un sürecine devam edersek, sonrasında can güvenliği gerekçesiyle Elmalı Cezaevi’nden, Alanya L Tipi Cezaevi’ne sevkedildi. 20 Eylül 2017’de ise Ali Yamuç cezaevinde ölü bulundu. Alanya Savcılığı’nın hazırladığı rapora göre, Ali Yamuç’un kaldığı koğuşun banyosunun penceresine eşofman lastiğiyle kendini astığı belirtildi. Oldukça şüpheli olan bu ölüm, intihar olarak kayıtlara geçti ve dosya kapatıldı. Ali Yamuç, öldüğü için hakkındaki dava düşerken, 17 Kasım 2017’den itibaren Fatma Yamuç cinayete yardım etme içerikli iddianameyle yargılanmaya başladı. Ancak Fatma Yamuç, yargılandığı Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde cinayete yardım etmek suçundan beraat etti. Mahkeme, dosyanın durumuna göre, olası azmettiriciler hakkında ve Fatma Yamuç da delilleri kararttığı için suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Fatma Yamuç’un delilleri karatmakla ilgili dosyasının mahkeme süreci devam ediyor.

Büyüknohutçu Ailesi, mahkeme kararına dayanarak soruşturmanın derinleştirilmesi için Finike Cumhuriyet Savcılığı’na ihbarda bulundu. Ancak Finike Cumhuriyet Savcılığı, eski görüşlerini tekrarlayarak, soruşturmayı derinleştirmeyip, yeni delil toplamayarak azmettiriciler yönünden “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi. Ailenin itirazı üzerine dosya, Elmalı Sulh Ceza Mahkemesi’ne gitti. Mahkeme maalesef azmettiriciler hakkında hiçbir değerlendirme yapmadan bu kararı onadı ve itirazı reddetti. Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha önceki suç duyurusu kararına rağmen azmettiriciler yönünden yeni soruşturma yapılmadı ve böylece dosya tamamen kapatılmış oldu. Şurası bizce çok açıktır ki Büyüknohutçu davasının üstü örtülmek istenmektedir. En baştan beri adeta “gizli bir el” delilleri karartmaya çalışmıştır.

Şimdi aile, adil yargılanma hakkı ihlal edildiği için, davayı Anayasa Mahkemesi’ne taşımış durumda ve Anayasa Mahkemesi süreci devam ediyor. Bizler, Aysin ve Ali Ulvi’nin dostları olarak bu davanın peşini bırakmayacağız. Davada, en küçük bir sır perdesinin dahi ortadan kaldırılıp, gerçeklerin tüm yönleriyle açığa çıkması için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Adalet talebimizi tüm sağır kulaklara haykıracağız. Ve bunu yaparken yalnız olmadığımızı çok iyi biliyoruz. Yüreği, en büyük erdem olan adaletten yana atan her bir insanın bu davaya sahip çıktığından ve çıkacağından eminiz. Kamuoyundan çıkan her ses, yaşam savunucusu insanın, kurdun, kuşun, böceğin, karıncanın ve ağacın canına can katacak! Ve her şeyi para olarak gören sistemin çarkları öyle kolay işlemeyecek!

Aysin ve Ali Ulvi dostlarımızı, bize mücadele azmi veren duruşlarının ışığıyla sevgi ve saygıyla anıyor, boşuna ölmediklerini attığımız her adımda göstereceğimize söz veriyoruz! (Aysin ve Ali Büyüknohutçu Dostları)

Ev ziyareti yapıldı

Antalya’daki mezarlık anmasından sonra araçlarla Finike Kızılcık mevkiindeki eve giden kitle orada da yaptıkları etkinlikle Büyüknohutçu çifti katliamının değişik yönlerini konuştular.

Cinayetin işlendiği evin önünde, doğa ve yaşam savunucuları… (Fotoğraf emek.org.tr)

Aysin ve Ali çiftinin kızları Emine Büyüknohutçu’nun da başından beri katıldığı etkinlikte bölgede yeni bir mermer ocağının çalışmasının da sürdürüldüğünü ifade edildi.

Doğa ve yaşam savunucularının anısına ve mücadelesine sahip çıkarak devam ettirileceği sözü veren grup, örgütlenme güçlerinin artırılması dilekleriyle evden ayrıldı.

Emek.org.tr

 

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar