KazDağları’nda Doğu Biga Madencilik’e AKP den teşvik verilmiş

Kaz dağlarında altın madenciliği için Kanadalı altın şirketinin yerli ortağı DoğaBiga Madencilik şirketine, AKP iktidarı tarafından bir dizi teşvik verildiği açığa çıktı. AKP, KazDağları tahribatında uluslararası sermayeyi destekleyerek, doğanın yağmalanması ve bölge ekolojik dengelerin bozulmasını sürdüren bir imza atmış oldu. Resmi Gazete’nin 28 Temmuz tarihli sayısında yayımlanan tebliğe göre, mayıs ayında 501 kurum ve kuruluşa, […]

Kaz dağlarında altın madenciliği için Kanadalı altın şirketinin yerli ortağı DoğaBiga Madencilik şirketine, AKP iktidarı tarafından bir dizi teşvik verildiği açığa çıktı.

AKP, KazDağları tahribatında uluslararası sermayeyi destekleyerek, doğanın yağmalanması ve bölge ekolojik dengelerin bozulmasını sürdüren bir imza atmış oldu.

Resmi Gazete’nin 28 Temmuz tarihli sayısında yayımlanan tebliğe göre, mayıs ayında 501 kurum ve kuruluşa, çeşitli destekleri içeren 13,5 milyar lira yatırım tutarlı teşvik belgesi verildi.

Bu kurumlar arasında Çanakkale’nin Kirazlı Atikhisar Havzasında Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un yerli taşeronluğunu yapan ve bölgedeki 195 binin ağacın kesilmesiyle gündeme gelen Doğu Biga Madencilik de yer aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre Doğu Biga Madencilik’e yıllık 3,8 ton kapasiteli altın ve gümüş madenciliği zenginleştirme yatırımı için çeşitli vergi istisna ve indirimleri ile sigorta primi desteklerini içeren 865 milyon lira bedelli yatırım teşvik belgesi verildi.

Kazdağlarının korunması amacıyla başlatılan su nöbeti kamuoyu desteği ile devam ediyor.

KazDağları katliamına son!

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar