1 Eylül Dünya Barış gününde barış, adalet, demokrasi istendi

Dün 1 Eylül Dünya Barış Günü‘ydü. Yapılan eylemlerde barış, demokrasi, adalet ve hukuk talepleri seslendirilirken, OHAL’e son verilmesi istendi. İstanbul ve Elazığ’da gerçekleştirilen eylemlerde emek ve meslek örgütleri, demokratik kurumlar, aydın ve sanatçılar, emekçiler barış ve demokrasi taleplerini dile getirdiler. İstanbul Galatasaray meydanında düzenlenen etkinlikte İHD İstanbul şubesi üyeleri, Cumartesi anneleri, Barış Bloku, Avcılar Kültür […]

Dün 1 Eylül Dünya Barış Günü‘ydü. Yapılan eylemlerde barış, demokrasi, adalet ve hukuk talepleri seslendirilirken, OHAL’e son verilmesi istendi.

İstanbul ve Elazığ’da gerçekleştirilen eylemlerde emek ve meslek örgütleri, demokratik kurumlar, aydın ve sanatçılar, emekçiler barış ve demokrasi taleplerini dile getirdiler.

İstanbul Galatasaray meydanında düzenlenen etkinlikte İHD İstanbul şubesi üyeleri, Cumartesi anneleri, Barış Bloku, Avcılar Kültür ve Sanat derneği, Emekli Dayanışma sendikası, SODEV temsilcileri ve yurttaşlar yer aldı.

İHD Şube başkanı Av. Gülseren Yoleri, basın açılamasında barış, demokrasi, insan hakları, OHAL ve KHK uygulamalarına değinerek  “Dünya barış gününde barış hakkını hatırlatıyoruz” sözleriyle demokratik toplumsal talepleri dile getirdi. Kürt sorunu ve çatışmalı sürecin verilerini ifade eden Yoleri, “Barışı hatırlamak hepimizin görevidir” diyerek,  açıklamasını “Türkiye tarihinde defalarca tekrarladığı çatışma politikalarını terk etmeli, barış için Kürt sorununu demokratik temelde ve müzakere yoluyla çözmeyi başarabilmelidir… OHAL rejimine, savaş kışkırtıcılığına, ırkçılığa ve ayrımcılığa dur diyelim” talebiyle bitirdi.

Basın açıklamasından sonra yoğun polis kuşatması altında barış zinciri oluşturularak barış sloganları atıldı. Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Fransızca, Japonca, Ermenice, Rumca ve değişik dillerde “barış” yazılı dövizler taşıyan eylemciler, meydanda barış sembolü oluşturarak, “Savaşa hayır barış hemen şimdi” diye haykırdılar.

Elazığ’da ise emek ve demokrasi güçleri 1 Eylül Dünya Barış gününde basın açıklaması yaparak, KHK ihraçlarını eleştirerek iş, adalet ve Kürt sorunu bağlantılı olarak barış taleplerini dile getirdiler.

Elazığ’daki 1 Eylül Dünya Barış günü eylemine KESK, İHD ve siyasi partiler katıldı. Eğitim Sen adına yapılan açıklamada da üyelerine yönelik baskı ve sürgünler durdurulması istenerek demokratik mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yapıldı. “Yaşasın 1 Eylül Dünya Barış Günü” pankartının taşındığını eylemde, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Ne darbe ne OHAL demokrasi derhal”, “Sürgünler bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar