VİP Giyim işçi direnişi 50. Gününde

Sendikal çalışma yaptıkları için işten çıkarılan işçilerin mücadelesi 2020 yılında da devam ediyor. İşçiler haksız biçimde çıkarıldıkları işlerine geri dönmek, toplu iş sözleşmesi yaparak sendikalı çalışmak istiyor. Darıca da bulunan VİP Giyim’de işçi direnişi 50. Günü geride bıraktı. İş yerinde çalışma koşulları kötü, ücretler düşük ve sosyal haklar kısıtlı Sendika girmesinin ısrarla engellenmek istendiği VİP GİYİM […]

Sendikal çalışma yaptıkları için işten çıkarılan işçilerin mücadelesi 2020 yılında da devam ediyor. İşçiler haksız biçimde çıkarıldıkları işlerine geri dönmek, toplu iş sözleşmesi yaparak sendikalı çalışmak istiyor.

Darıca da bulunan VİP Giyim’de işçi direnişi 50. Günü geride bıraktı.

İş yerinde çalışma koşulları kötü, ücretler düşük ve sosyal haklar kısıtlı

Sendika girmesinin ısrarla engellenmek istendiği VİP GİYİM İşletmesinde yaklaşık olarak 500 işçi çalışıyor. Ücretlerin asgari ücret düzeyinde ya da ona yakın miktarlarda tutulduğu işyerinde sığınmacı ve göçmen işçilerin de kaçak olarak çalıştırıldığı belirtiliyor. Kadın işçiler, erkek işçilerden daha düşük ücret alabiliyor. Çalışma koşullarının kötü olduğunu ve taleplerine rağmen düzeltilmediği de işçiler tarafından dile getiriliyor.

Geçtiğimiz yıl anayasal haklarını kullanarak DERİTEKS sendikasına üye olan işçiler, sendika düşmanı patronun baskılarıyla karşılaştı. Önce sendika üyesi 15 işçiyi işten çıkaran patron, sürdürdüğü baskılarla sendika üyelerinin istifasına da neden oldu.

VİP GİYİM de sendikal çalışma DERTEKS tarafından sürdürülüyor. Bazı işçilerin sendikal nedenle karşılaştıkları baskı sonucu işten ayrıldığına dikkat çeken DERİTEKS, yaptığı açıklamasında “İşyerinde işçilerin e-devlet şifreleri istenerek sendika üyeliklerinin sorgulanmaya başlaması ile işçilere korku ve gözdağı vermeye çalışan işveren bu sayede çok sayıda işçiyi sendikadan istifa ettirirken kararlı duruş sergileyen sendika üyelerini ise küçülme ve daralma gibi gerekçelerle işten çıkardı” denilmektedir.

Sendikanın, kanunları çiğneyen patron hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmasına rağmen herhangi bir yaptırım görmeyen patronun sendika düşmanı tutumuna devam ederek Aralık ayında sendika üyesi bir kadın işçiyi daha işten çıkardı.

Bu işçinin çıkarılmasından sonra işyeri önünde direniş başlatarak hak mücadelesi, işyeri önünde başlatılan direnişle kararlı biçimde sürdürülmektedir. Sendika desteği ile üç kadın emekçi yıllardır çalıştıkları emek verdikleri işyerinin önünde şimdi gasp edilen çalışma hakkı ve demokratik hakları için mücadele veriyor.

İşçi direnişi emek örgütleri tarafından destekleniyor.

Mahalleli emekçiler tarafından kadın işçilerin haklı direnişi sempatiyle karşılanıyor ve destek görmektedir. Bölgede çok sayıda emek dostları ve kurum destek ziyaretine geliyor. DERİTEKS sendikasının üyesi bulunduğu IndustriALL Küresel Sendikası da direnişe destek veriyor.

İşçiler, kararlı biçimde sürdürdükleri direnişlerinin emek kamuoyunca daha güçlü biçimde desteklenmesini, işlerine geri dönerek sendikalı olarak çalışma taleplerinin karşılanmasını istiyor.

 

emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar