TTB Merkez konseyi: COVID-19 tanısı işe bağlı hastalıktır

Covid 19 tanısının meslek hastalığı sayılmayacağına dair SGK’nın mantık, bilim  ve hak-hukuk dışı yaklaşımı karşısında, TTB merkez konseyi devlet kurumlarına eleştiri ve uyarı yazıları gönderdi. Sağlık emekçilerinin tepkilerine yol açan SGK yaklaşımı karşısında başta KESK/SES olmak üzere emek dostu çevrelerde tavırlar alınıyor. KESK/SES yargıya başvurarak hukuk mücadelesi başlattı. TTB tarafından dün yapılan açıklamada, COVID-19 tanısının […]

Covid 19 tanısının meslek hastalığı sayılmayacağına dair SGK’nın mantık, bilim  ve hak-hukuk dışı yaklaşımı karşısında, TTB merkez konseyi devlet kurumlarına eleştiri ve uyarı yazıları gönderdi.

Sağlık emekçilerinin tepkilerine yol açan SGK yaklaşımı karşısında başta KESK/SES olmak üzere emek dostu çevrelerde tavırlar alınıyor. KESK/SES yargıya başvurarak hukuk mücadelesi başlattı.

TTB tarafından dün yapılan açıklamada, COVID-19 tanısının işe bağlı hastalık olduğu, hak ve hukukların buna göre düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığına, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na gönderilen yazılarda diğer ülkelerdeki uygulamaları da göstererek, genelgenin düzeltilmesini istedi.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) COVID-19 hastalığına yakalanan sağlık çalışanlarının durumunun işe bağlı hastalık olarak kabul edilmesi yönündeki girişimlerine ve ısrarlı taleplerine karşın, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 7 Mayıs 2020 tarihinde yayımladığı 2020/12 sayılı genelge aksi bir tabloyu ortaya koydu.

Genelgede koronavirüsün bulaşıcı bir hastalık olduğu, söz konusu salgına maruz kalan ve sağlık hizmet sunucularına müracaat eden sigortalılara, iş kazası ve meslek hastalığı sigortalarından değil; 5510 sayılı Kanunun 15. maddesi uyarınca, iş kazası ve meslek hastalığı sayılmayan ve iş göremezliğe neden olan hastalık kapsamında provizyon alınması ve buna göre işlem yapılması gerekliliği bildirilmişti.

Genelgenin koronavirüs hastası sağlık çalışanları yönünden de iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında değerlendirme yapılmasının istenilmediğini ortaya koyduğunu belirten TTB Merkez Konseyi, yaptığı değerlendirme ve önerilerinde genelgenin düzeltilmesini istedi.

Sağlık çalışanlarının bulaş açısından yüksek risk altında çalıştıkları, alınan önlemlere rağmen bir buçuk ay gibi bir sürede ülkemizde binlerce sağlık çalışanının hastalandığı, onlarcasının da yaşamını yitirdiği belirtilerek, hak kaybına uğramamaları için gerekli düzenlemelerin yapılması istendi.

Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazı için tıklayınız.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gönderilen yazı için tıklayınız.

SGK Başkanlığı’na gönderilen yazı için tıklayınız.

emek.org.tr

 

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar