THY A.O YÖNETİMİNİN KAMUOYUNU YANILTICI SÖYLEMLERİ ÇÖKÜYOR!

THY A.O yönetimi tarafından sürekli olarak belirtilen ve suç duyurusunda bulunduğu ’29 Mayıs olaylarının yasadışı grev ve yasadışı eylem olduğu’ iddialarının gerçek olmadığı Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müffettişliği Raporu ile belgelendi.

thy-ao-yaniltici-soylem

THY A.O yönetimi tarafından sürekli olarak belirtilen ve suç duyurusunda bulunduğu ’29 Mayıs olaylarının yasadışı grev ve yasadışı eylem olduğu’ iddialarının gerçek olmadığı Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müffettişliği Raporu ile belgelendi.

İşçiler 29 Mayıs günü ‘Havacılıkta grev yasağına’ karşı sokağa çıkmış bunun üzerine 305 THY işçisi işten çıkarılarak direniş başlamıştı. Direnişin kararlılıkla sürmesi sonucunda grev hakkı yeniden kazanılmıştı. İşçiler işe dönüş mücadelesini sürdürüyor.

THY A.O SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU
Hava-İş sendikasının 29 Mayıs sürecine ilişkin Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına ‘Yasadışı grev yapmayı, yasadışı direnişte bulunmayı teşvik etme, Bu husuta propaganda yapma ve personeli eylem yapmaya zorlama’ şeklinde ifadelerle Hava-İş sendikası yönetim kurulu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

RAPORUN SONUCU

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl müdürlüğünce yapılan soruşturma ve görevlendirilen iş Teftiş Müffettişliğince Müfettiş Gülgün Kaner tarafından söz konusu iddialar ile ilgili raporun sonucu şöyle:

  • Sendika yöneticilerinin THY A.O yönetimince iddia edilen 6356 sayılı Kanunun 78 I-e maddesine uygun herhangi bir fiilinin tespit edilmediği
  • 29 Mayıs 2012 tarihinde oluşan olayların CD kayıtlarına göre barışçıl sınırları aşmayan demokratik bir protesto olarak değerlendirilmesi gerektiği,
  • Sendika yöneticilerine herhangi bir idari ceza verilmemesi gerektiği açıkça belirlendi.

HAVA-İŞ YÖNETİM KURULUNDAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklama yapam Hava-İş sendikası Genel Merkez Yönetim kurulu şunları söyledi:

‘Şimdi THY A.O Yönetimine diyoruz ki;

Bugüne kadar her platformda her yayın organında dile getirdiğiniz sendikayı ve 305 işçiyi vatan haini ilan eden kamuoyunu yanıltıcı beyanlarınızın doğru olmadığı ortaya çıkmıştır.

Zaten başlı başına bir haksızlık olduğu için 5 ay sonra ortadan kaldırılan grev yasağına demokratik bir hakla karşı çıktıkları artık tespit edilen 305 işçiye yapılan haksızlık da artık ortaya çıkmıştır.

Gelin bu sosyal yarayı birlikte sararlım, toplu iş sözleşmesi masasında iş barışı ve huzurunu bütünsel bir şekilde yeniden kuralım.

Gelin taraflar olarak hem bu sosyal yaranın giderilmesi, hem toplu iş sözleşmesinin masada sonuçlandırılması hem de şirketin geleceği ile ilgili sorunların çözümlenmesi için taşın altına elimizi birlikte koyalım.

THY 24. Dönem toplu iş sözleşmesini uyuşmazlığında önümüzdeki günlerde göreve başlayacak resmi arabulucu süreci bu konuda tarafların samimiyetini ortaya koyan bir gösterge niteliğinde olacaktır.

Eğer işveren uyuşmazlığı derinleştirmeye yönelik bir politika izlerse sendikamızın yanıtı da en kısa sürede kurullarını toplayarak Grev Hakkının kullanılması sürecini ortaya koymak olacaktır. Saygılarımızla.

Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler