Beşiktaş Belediyesi’nde grev devam ediyor

Beşiktaş belediyesine bağlı BELTAŞ AŞ isimli şirkette çalışan işçilerin direnişi 48. günü, grev ise 9. gününü geride bıraktı. Beşiktaş belediye başkanı Murat Haznedar, Genel-İş sendikası ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürerken, 239 BELTAŞ AŞ. işçisinin iş akdini feshederek ilginç bir uygulamaya da imza atmıştı. Sonraki günlerde tutarsız davranışlarla greve neden olan belediye başkanı, anti-demokratik ve […]

Beşiktaş belediyesine bağlı BELTAŞ AŞ isimli şirkette çalışan işçilerin direnişi 48. günü, grev ise 9. gününü geride bıraktı.

Beşiktaş belediye başkanı Murat Haznedar, Genel-İş sendikası ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürerken, 239 BELTAŞ AŞ. işçisinin iş akdini feshederek ilginç bir uygulamaya da imza atmıştı.

Sonraki günlerde tutarsız davranışlarla greve neden olan belediye başkanı, anti-demokratik ve hak tanımaz davranışlarına grev kırıcılığını da ekledi.

belediye-baskani-besiktas

Belediye başkanı Murat Haznedar yanındaki işçilerle grev işyeri olan parkta temizliğe girişerek aslında ısrarlı bir grev kırıcısı olduğunu, işçilerin meşru demokratik haklarına karşı da saygısızlığını  göstermiş oldu.

Parkta temizlik çalışmasıyla şov yapan başkana ve adamlarına müdahale ederek grev kırıcılığına izin vermek istemeyen Genel –İş sendikası 3 nolu şube başkanı Zeynel Yiğit darp edilerek üzerindeki grev elbisesi yırtıldı.

grev-kiricilari-besiktas-belediyesi

Grevi 9. Gününde Ankara’da CHP kurultayı yapılırken, İstanbul’dan giden bir grup BELTAŞ grevcisi işçi kurultay salonu önünde gösteri yaparak, CHP li belediye başkanını protesto etti. Aynı saatlerde Beşiktaş belediyesi önünde grev çadırı önünde yapılan basın açıklaması eylemiyle işçiler taleplerini tekrarlayarak kararlı olduklarını gösterdi.

DİSK Genel-İş sendikası yönetim kurulu adına basın açıklaması yapan Cafer Konca, belediye başkanını halkı kandırmak ve grev kırıcılığı yapmakla suçladı.

beltas-besiktas-belediyesi-2

Konca açıklamasında BELTAŞ AŞ den 239 işçinin iş akdinin feshedildiğinin tebliğ edildiği ve başkanın doğru söylemediğini ve belgelerin işçilere ulaştığını belirtti. Grev işyerinin parklar olduğunu ve işçilerin şu an çalışmadığını açıklayan Konca, başka işyerlerinden getirilen işçilerin, muhtarların, belediye meclisi üyelerinin de grev kırıcılığı yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Grevci işçilerin ve basın açıklamasına destek veren sendika ve demokratik kurum temsilcilerinin alkışları ve dayanışma sloganlarıyla eylem sona erdirildi.

beltas-besiktas-belediyesi-3

BELTAŞ grevcileri basın açıklaması eyleminde belediye başkanının sorunu çözmemesi ve olumsuz tavrını sürdürmesi halinde; direnişçi işçilerden ve sendika görevlilerinden oluşturulan bir grubun yakında açlık grevine başlayacakları da belirtildi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler

0 yorumlar