İnşaat işçileri Fi Yapı’daki işçi kıyımını protesto etti

İnşaat İşçileri Sendikası Girişimi İstanbul, Adana ve Ankara olmak üzere üç ilde eş zamanlı eylem yaparak Kırıkale Fi Yapı şantiyesinde gerçekleşen işçi kıyımını protesto etti. 19 Eylül tarihinden itibaren Kırıkkale Fi yapı şantiyesinde çalışan işçilerin 2 aylık ücretleri ödenmemiş, sigorta primleri yatırılmamıştı. İşçilere 22 gündür malzeme vermeyen işveren, basın açıklaması yapmak isteyen işçileri yönetim ofisine […]

İnşaat İşçileri Sendikası Girişimi İstanbul, Adana ve Ankara olmak üzere üç ilde eş zamanlı eylem yaparak Kırıkale Fi Yapı şantiyesinde gerçekleşen işçi kıyımını protesto etti.

19 Eylül tarihinden itibaren Kırıkkale Fi yapı şantiyesinde çalışan işçilerin 2 aylık ücretleri ödenmemiş, sigorta primleri yatırılmamıştı. İşçilere 22 gündür malzeme vermeyen işveren, basın açıklaması yapmak isteyen işçileri yönetim ofisine çağırarak darp etmiş, üzerlerine özel eğitimli köpekleri saldırtmıştı.

İnşaat işçileri Fi Yapı'daki işçi kıyımını protesto ettiİstanbul’da bu saldırıyı protesto etmek isteyen İnşaat İşçileri Sendikası Girişimi, saat 14:00’da Unkapanı’nda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul temsilciliği önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“İşçilere uzanan eller kırılsın”, “İnşaat işçisi köle değildir” sloganları eşliğinde kısa bir yürüyüşün ardından basın açıklamasına geçildi. Basın açıklaması işçi Cem Şenol tarafından okundu.

Kırıkkale Fi yapı şantiyesinde yaşananları anlatan Cem Şenol, “İşçi arkadaşlarımızın üzerine köpekleri saldırtacak kadar insanlıktan çıkan, insanı insanlıktan çıkaran, her şeyi paraya tahvil eden bu düzendir. İşçinin kıdem tazminatına yasalarla el koymaya çalışanlarla, ücretlerini almak için şantiyeye giden arkadaşlarımızı İnşaat işçileri Fi Yapı'daki işçi kıyımını protesto ettidövenler arasında hiçbir fark yoktur. Söz konusu para ise gerisi teferruattır. Alacaklarını almak için şantiyeye giden arkadaşlarımıza pervasızca saldıranlar, gücünü bu para düzeninden almaktadır. İşte onların saltanatlarının arkasındaki güç budur” dedi.

Sektör olarak iş cinayetlerinde birinci sırada olduklarını ifade eden Şenol, “Biz inşaat işçilerinin kaza denilen iş cinayetlerinde birinci sırada olmamız yetmezmiş gibi bir de ücretlerimiz gasp edilmektedir” dedi.

Hain saldırıyı protesto ettiklerini belirten Şenol, sorumluların yargılanmasını istedi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler