Büyük kadın yürüyüşü Kadıköy’de gerçekleştirildi

[new_royalslider id=”9″] İstanbul forumlarının, kadın örgütlerinin ve siyasi partilerden kadınların katılımıyla oluşan İstanbul Kadın Dayanışması, ‘kadına yönelik şiddete karşı’ yürüdü. İstanbul Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla bugün saat 12.00’de Altıyol’da toplanan kadınlar, ‘kadınlar yürüyor mücadele büyüyor’, ‘kadına yönelik şiddete son’, ‘susma haykır kadınlar vardır’, ‘tecavüzcü devlet hesap verecek’, ‘AKP elinin bedenimden çek’, ‘yaşasın kadın dayanışması’ sloganları ile […]

[new_royalslider id=”9″]

İstanbul forumlarının, kadın örgütlerinin ve siyasi partilerden kadınların katılımıyla oluşan İstanbul Kadın Dayanışması, ‘kadına yönelik şiddete karşı’ yürüdü.

İstanbul Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla bugün saat 12.00’de Altıyol’da toplanan kadınlar, ‘kadınlar yürüyor mücadele büyüyor’, ‘kadına yönelik şiddete son’, ‘susma haykır kadınlar vardır’, ‘tecavüzcü devlet hesap verecek’, ‘AKP elinin bedenimden çek’, ‘yaşasın kadın dayanışması’ sloganları ile Kadıköy Beşiktaş İskelesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Üniversiteli kadınlar adına konuşan Didem Kösedağı, kadınlara yönelik baskı, şiddet ve taciz uygulamalarını ve AKP’nin gerici politikalarını teşhir etti. “Kızlı-erkekli” tartışmasını da teşhir ederek bunun kadınların iradesini yok saymak anlamına geldiğini ifade etti. Buna karşı olduklarını ve izin vermeyeceklerini belirtti.

Ardından, İstanbul Kadın Dayanışması adına basın açıklamasını Nevin Kaplan ve Çağla Aydın okudu. Açıklamada, 25 Kasım’ın ortaya çıkışı anlatılırken, bütün dünyada yaşayan kadınların yaşadıkları baskıya, şiddete, yoksulluğa, savaşa, ataerkil, ırkçı ve kapitalist sisteme karşı sokaklara çıktığı anlatıldı.

AKP iktidarı döneminde çok daha fazla derinleşen gerici, cinsiyetçi bir zihniyetle karşı karşıya olunduğu belirtilerek kadın cinayetleri, taciz, tecavüz ve şiddet olaylarının arttığı ifade edildi.

Kadına yönelik şiddetin farklı açılardan bilançosu açıklanırken, AKP hükümetinin baskıcı ve gerici politikaları hatırlatılarak teşhir edildi. Kadın istihdam paketinin kadınlar açısından doğuracağı olumsuzluklara işaret edilerek, bunun kadınları eve hapsetmek, güvencesiz ve ucuz işgücü olarak çalıştırmak amacı taşıdığı ifade edildi.

Yürütülen kirli savaş politikalarında da kadınların yine taciz ve tecavüz saldırılarıyla karşı karşıya bırakıldığı ifade edilerek Rojava’da AKP’nin desteklediği çetelerin kadınlara taciz ve tecavüz saldırılarında bulunduğu söylendi.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler