Almanya’da mülteciler açlık grevinde

Almanya Münih’te birçok ulustan 50’ye yakın mülteci, iltica statüsünün verilmesi ve haklarının kabul edilmesi için açlık grevine başladı. Münih’te bir mitingin ardından Marienplatz meydanına yakın Rindermarkt’ta çadır kuran mülteciler, talepler kabul edilinceye kadar açlık grevini sürdüreceklerini belirtiyor. Mültecilerin büyük bir kısmı Kürtlerden, İranlılardan, Iraklılardan, Afganlardan, Pakistanlılardan, Libyalılardan, Tunuslulardan ve diğer Afrika ülkerinden gelenlerden oluşuyor. Mültecilerin […]

Almanya Münih’te birçok ulustan 50’ye yakın mülteci, iltica statüsünün verilmesi ve haklarının kabul edilmesi için açlık grevine başladı.

Münih’te bir mitingin ardından Marienplatz meydanına yakın Rindermarkt’ta çadır kuran mülteciler, talepler kabul edilinceye kadar açlık grevini sürdüreceklerini belirtiyor. Mültecilerin büyük bir kısmı Kürtlerden, İranlılardan, Iraklılardan, Afganlardan, Pakistanlılardan, Libyalılardan, Tunuslulardan ve diğer Afrika ülkerinden gelenlerden oluşuyor.

Mültecilerin temel talepleri şöyle:

– İlticacı statülerinin kabul edilmesi
– Oturum İzni
– Eğitim hakkı
– Çalışma (İş) hakkı
– Özgürce dolaşma hakkı (Mülteciler bulundukları yerden sadece 50 km uzaklaşabilirler)
– İstediği evi seçebilme ve orada yaşama hakkı (Koşulları çok kötü olan iltica ‘’evlerinde’’ yaşama ‘’hakları’’ var sadece)

Emek.org.tr Almanya muhabirine konuşan güneyli bir Kürt mülteci şunları ifade etti:
“Biz iki gündür Rindermarkt’tayız ve açlık grevindeyiz. Bir tek su içiyoruz iki gündür. Yarın su içmeyi de bırakacağız ve açlık grevini süresiz dönüşümsüz oturum iznimiz kabul edilinceye kadar, ilticacı statüsü kabul edilinceye kadar sürdüreceğiz. Niye bir Alman Berlin kentine gidebiliyor da bize karşı bu hakkı esirgiyorlar? Bizim bir Almandan neyimiz eksik? Bize Avrupa da demokrasi olduğunu anlatırlardı hep ama anladık ki herşey sadece kağıt üzerindeymiş Avrupadaki devletler ülkemizi bombalıyor yada başka hükümetlere silah ssatıyorlar. Onların sattıkları silahlarla ülkelerimize bombalar yağdırarak bizi sürgüne zorluyorlar. Buralara gelmek zorunda kalıyoruz.Demokrasi’den bahsederler bide… Bize hiçbir şekilde değer vermiyorlar. Bize yapılan sokaktaki hayvana yapılmaz. Aramızda hamile kadınlar var, çoluk çocuk var… Ben burada üniversiteye gidip okumak istiyorum. Niçin böyle bir temel hak bana yasak oluyor? Neden engelleniyor? Üç senedir herhangi bir statüm yok benim burada. İnsan değilmiyiz bizde? Sonuna kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz, bizde insanız.”

Emek.org.tr

almanya-multeciler-olum-orucu-3 almanya-multeciler-olum-orucu-1 almanya-multeciler-olum-orucu-2

İlgini çekebilecek diğer içerikler