HAVA-İŞ 15 MAYIS’TA GREVE GİDİYOR

Hava-İş Sendikası’na üye 14 bin çalışanı kapsayan ve THY yönetimi ile oturumları gerçekleşen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşmaya varılamamış ve Hava-İş Sendikası bu uzlaşmaz tavır devam ederse greve çıkacağını duyurmuştu.

hava-is-15-mayis-grev

Hava-İş Sendikası’na üye 14 bin çalışanı kapsayan ve THY yönetimi ile oturumları gerçekleşen 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaşmaya varılamamış ve Hava-İş Sendikası bu uzlaşmaz tavır devam ederse greve çıkacağını duyurmuştu. 

Uyuşmazlık sonrası resmi arabulucu tutanağının sendikaya ulaşmasının ardından 10.04.2013 tarihinde grev kararını asan Hava-iş Sendikası bugün bir yaptığı değerlendirme sonucunda grev uygulama tarihini 15 Mayıs olarak duyurdu. Sendika genel merkezinde basın açıklamasını yapan Hava-iş Genel Başkanı Atilay Ayçin, TİS sürecini özetledi ve 305 işçinin durumunun da TİS’teki kritik bir başlık olduğunu belirtti.

Hiçbir sendikacının toplu sözleşme masasına otururken grevi amaçladığını belirten Ayçin, “Amaç masada tarafların haklı taleplerinin anlaşılır kılınması, ikna yöntemlerini kullanarak her iki tarafın memnuniyetinin sağlandığı asgari bir müşterekte bitirilmesidir. O masa uzlaşı masası ise, müzakere yapılmalıdır. Ama eğer taraflardan biri toplu sözleşmenin bağıtlanması için çaba harcarken , birisi yalnız başına iktidar olmanın rahatlığı ile ‘tek taraflı şartları biz belirleriz’ derse, o uzlaşma masası olmaktan çıkar, güçlü olanın kendini dayattığı bir alan olur” diye konuştu.

Ayçin, işlerine son verilen 305 işçinin işe iade edilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizdi. Yargıtay kararı, Bilirkişi ve Teftiş Raporları ile işe iadeler konusunda meşru ve yasal zeminin belirginleştiğini vurgulayan Ayçin, THY yönetiminin 305’i işe alması halinde bu durumu çevresindekilere anlatmakta sıkıntı yaşamayacağını ifade etti.10 Nisan’da THY Genel Müdürlüğü kapısına grev kararı asıldığı gün de greve çıkabileceklerini ancak  iyi niyet, sağduyu ve uzlaşmacı bir tutum ile işverene zaman tanıdıklarını söyleyen Ayçin, ‘artık sabrımız kalmadı’ dedi.

12.00’da Hava-iş’te gerçekleşen grev açıklamasına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Deri-iş Genel Başkanı Musa Servi, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ali Haydar Kahraman, CHP Bakırköy İlçe Başkanı Sait Yücel, CHP Bahçelievler İlçe Başkanı Rıza Akpolat, İşçi Gazetesi ve Mücadele Birliği de destek verdi. 

Ayçin’in ardından bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, THY işçilerinin Türkiye ve dünya işçi sınıfına ders verdiğini söyledi. 340 gündür gösterilen mücadele için direnişçi işçilere ve Hava-iş Yönetim Kurulu’na teşekkür eden Beko, ‘Sendikanızı sizleri yalnız bırakmadığı, arkanızda olduğu ve özlenen sendikacılığı yaşattıkları için ayakta alkışlıyorum’ dedi.

Beko, ‘15 Mayıs günü grev uygulaması var. Dilerim ki bu grev hayata geçmeden 305 arkadaşım iş başı yapar’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sendika genel merkezindeki açıklamanın ardından THY A.O Genel Müdürlük Binası’na geçilerek grev uygulama kararı asıldı. Genel müdürlük önünde halaylar çeken işçiler kararı diğer işyerlerini asmak üzere buradan sloganlarla ayrıldı.

İlgini çekebilecek diğer içerikler