HER YER TAKSİM, HER YER DİRENİŞ!

Taksim’in yasaklanmasına karşı işçiler, sendikalar, siyasi partiler, dernekle ve taraftar grupları Taksim için dört bir yanı direniş alanına çevirdi. Açık faşizme karşı mücadeleyi yükselten işçi ve emekçiler ‘Faşizme karşı tek yumruk, tek barikat!’ dedi.

taksim-icin-direnis

Taksim’in yasaklanmasına karşı işçiler, sendikalar, siyasi partiler, dernekler ve taraftar grupları Taksim için dört bir yanı direniş alanına çevirdi. Açık faşizme karşı mücadeleyi yükselten işçi ve emekçiler ‘Faşizme karşı tek yumruk, tek barikat!’ dedi.

İstanbul Valiliği’nin Taksim’deki kutlamaları, meydanın %20’sinin kullanılamaz olmasına rağmen sözde ‘yayalaştırma projesini’ sebep göstererek yasaklamasına karşın emekçiler Taksim’e çıkmak için Beşiktaş ve Şişli olmak üzere iki kolda toplanıp, yürümek istedi.

İstanbul, adeta sıkı yönetim altındaydı. 1 mayıs günü saat 06.00’dan itibaren tüm şehir hatları vapurları, metrobüs seferleri, Taksim yönüne giden otobüs ve metrolar iptal edildi; en son 1976 yılında işçiler birleşmesin diye kapakları açılan Galata Köprüsü, 37 yıl sonra yeniden kapatıldı, olağanüstü hal ilan edildi.
Taksim’e ulaşımın sabahın erken saatlerinde engellenmesine karşın işçiler Şişli’de bulunan DİSK Genel Merkezi’nde sabahladı.

Günün ilk müdahalesi sabah 07.00 civarında Beşiktaş Meydanı’nda gerçekleştirdi. Burada toplanan CHP, EHP, Yol-iş, TKP 1920 ve Fenerbahçe taraftarlarına polis basınçlı su ve gaz bombası ile müdahale etti.

Saat 09.00 sularında Barbaros Caddesi üzerinde toplanan Hava-iş Sendikası, Halkevleri, ÖDP, Gençlik Muhalefeti, Eğitim- Sen ve Hey Tekstil işçileri de Beşiktaş Meydan’a doğru ilerlemek istediğinde polisin yoğun müdahalesi ile karşılaştı. İşçileri ara sokaklara kadar kovalayan çevik kuvvet ekipleri, 45 derecelik bir açı ile kullanması gereken gaz bombası silahını doğrudan hedef alarak kullandı, pek çok işçi çeşitli yerlerinden yaralandı.

Bu esnada DİSK önünde yürüyüş için sloganlarla bekleyen kitle, daha sonra Halaskargazi Caddesi’ne çıktı. , Emek ve Özgürlük Cephesi, Kaldıraç, Halk Cephesi, ESP, PDD, Öğrenci Kolektifleri, SDP ve Halkevleri üyeleri de cadde üzerinde toplanmaya başladı. Polis hem DİSK önündeki işçilere, hem de caddeye çıkanlara orantısız bir şekilde müdahale etti, sendika genel merkezinin ve çeşitli evlerin içine gaz bombası atıldı.

Beşiktaş ve Şişli’deki hareketlilik saat 15.00’e kadar sürdü. Öğleden sonra Beşiktaş Meydanı’nda toplanılmasına ilişkin anlaşmaya varıldı ve çağrı yapıldı. Binlerce kişi şarkılarla meydandan ayrılmak üzere iken polis bir kez daha müdahale etti, ve çok sayıda kişi yaralandı.

Alınan bilgilere göre, 76 gözaltı ve 4’ü ağır olmak üzere onlarca yaralı var. Başına gaz bombası sıkılan babası Hey Tekstil İşçisi olan Dilan Alp, beyin kafatası kırıldığı için komaya alınırken, yine aynı şekilde yaralanan Serdal Gül yoğun bakımda, durumları ciddiyetini koruyor.

Emek.org.tr

taksim-icin-direnis-1

taksim-icin-direnis-2

taksim-icin-direnis-3

taksim-icin-direnis-4

taksim-icin-direnis-5

İlgini çekebilecek diğer içerikler