‘BDP’li Kadın Vekillere Dokunma’

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’e 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmesi ve halkın vekilleri üzerinden yaratılan dokunulmazlık tartışmalarına kadın örgütleri, Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları oturma eylemiyle tepki gösterdi.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’e 8 yıl 9 ay hapis cezası verilmesi ve halkın vekilleri üzerinden yaratılan dokunulmazlık tartışmalarına kadın örgütleri, Galatasaray Lisesi önünde yaptıkları oturma eylemiyle tepki gösterdi.

Gökkuşağı Kadın Derneği, Barış İçin Kadın Girişimi, Kadın Emeği Kolektifi, İlerici Kadınlar Derneği, İmece Kadın Sendikası, Sosyalist Feminist Kolektif, Yeni Demokrat Kadın, DİSK’ li kadınlar, EHP’li Kadınlar, Halkevci Kadınlar,  HDK İstanbul Kadın Meclisi, İHD’li Kadınlar, ÖDP’li Kadınlar ve Emekçi Kadınlar’ın örgütlediği eylemde son dönemde KCK operasyonlarıyla tutuklu vekillerin tutsak alınmasına ve kürt sorununda dayatılan çözümsüzlük ortamının barış için sonlandırılması gerektiğini vurguladılar. Kadın örgütleri adına Gülfer Akkaya yaptığı açıklamayla BDP milletvekili Sabahat Tuncel’in hukuki değil siyasi olarak ‘’Örgüt üyesi’’ olduğu iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarpıttırılmasının ardından kullanılan cinsiyetçi ifadeleri eleştirdi. Bülent Arınç’ın BDP milletvekillerini kastederek ‘’Onlar kadın mıdır?’’ sözlerini hatırlatan Akkaya ’’Aynı cinsiyetçi Başbakan Yardımcısı, Emine Ayna için de yaratık demişti.’’ Dedi.

BDP milletvekillerini dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla tehdit eden AKP iktidarının esas muradının kadın  vekilleri baskılamak istediğini vurgulayan Akkaya, sendikacı ya da çeşitli derneklerde çalışma yürüten kadınların tutuklanmasını, ağır cezalar yağdırılmasını eleştirdi. Sokakta hak arayan herkese biber gazını mübah gören iktidarın orantısız güç kullanımını ‘’AKP’nin cinsiyetçi ve şovenist yönetimi, BDP’li kadın milletvekillerine sözlü saldırganlığın yanı sıra fiziki şiddet uygulamaktan da geri durmuyor.Ayla Akat Ata, polisin bizzat bacağına nişan almasıyla yaralandı. Pervin Puldan yine polisin attığı gaz bombasıyla bacağından yaralandı. Emine Ayna hem hedef gösterildi hem de eylemlerde polis tarafından karga tulumba sürüklendi. Sabahat Tuncel Taksim Meydanı’nda polisler tarafından sürüklendi,gazdan fenalaşıp hastaneye kaldırıldı. Sevahir Bayındır polisler tarafından bizzat hedef alındı, tazyikli su sıkılarak kalça kemiği kırıldı. Gültan Kışanak ve Aysel Tuğluk başbakan tarafındn hedef gösterilmeye devam ediyor.’’ Sözleriyle eleştirdi.

‘’AKP milletvekilleri bilmelidir ki, KCK operasyonları, tutuklu vekillerin tutsak alınması, dışarıdaki vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ya da KESk’lilere yönelen saldırılar kürt sorununda adil barış koşulları ve siyasi çözüm için mücadele edenleri  yıldıramayacak ‘’ diyen Akkaya, BDP’li kadın vekillere ,KESK’li ve DKÖH arkadaşlarıyla dayanışacakları mesajı verdi.

Emek.org.tr

BDP'li Kadın Vekillere Dokunma - Taksim 06 Ekim 2012

bdp-li-kadin-vekillere-dokunma5

BDP'li Kadın Vekillere Dokunma - Taksim 06 Ekim 2012

bdp-li-kadin-vekillere-dokunma7

bdp-li-kadin-vekillere-dokunma4

bdp-li-kadin-vekillere-dokunma8

İlgini çekebilecek diğer içerikler