‘Direne Direne Direnişle Zafere’

THY’de işten atılan işçiler bugün 14:00’da THY Taksim satış bürosu önünde oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminde Suriye konusunda işçilerin ‘Savaşa Hayır’ sloganları dikkat çekti.

THY’de işten atılan işçiler bugün 14:00’da THY Taksim satış bürosu önünde oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminde Suriye konusunda işçilerin ‘Savaşa Hayır’ sloganları dikkat çekti. Sendikaların, partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin destek verdiği eylemde sık sık ‘Direne direne, direnişle zafere’, ‘Vur vur inlesin THY Dinlesin’, Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır’ sloganları atıldı.

Oturma eyleminde söz alan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin ‘Yeni toplu iş ilişkileri yasası, kazanılmış hakları ortadan kaldıran yasadır. Ey sendikacılar, DKÖ bizi yalnız bırakmayın. Yarın hep birlikte yok olmamak için birlikte olalım’ çağrısı yapan Ayçin AKP cebarruhun birlikte göndermek gerektiğini ve AKP iktidarının sözde ileri demokrasisine karşı demokrasi nedir, insan hakları nedir hep birlikte öğretelim dedi.

Kazanılmış haklar ortadan kaldırılıyor
Hava-İş ve direnişçi THY işçileri adına açıklama yapan Ceren Beydanş ‘Peki, grev hakkı elinden alınan halen çalışan THY işçilerine ne oldu? Onlar da huzursuz ve tedirgin, THY yönetimi her gün yeni tehditlerle ve kazanılmış hakları ortadan kaldıran uygulamalar ile onları da taciz ediyor’ dedi. Bu huzursuzluğun uçuş emniyetini ortadan kaldırdığını söyleyen Ceren Beydanş, yıllarca özveri ile eğitimli ve deneyimli işçilerce güvenle yürütülen hizmetlerin şimdi düşük ücret ve kötü çalışma koşullarında Part-Time kabin memurları ile yürütüldüğünü belirtti.

Uçaklarda kabin memur sayılarının minimuma indirildiğinden bahseden Beydanş, dinlenme sürelerinin 12 saat azaltılarak kazaya dava çıkarıldığını vurguladı.

Ücretler gerileyecek
‘23. Dönem toplu iş sözleşmesi, havacılık sektörüne getirilen ve ILO ilkelerine tamamen aykırı olan grev yasağının ardından, anti-demokratik bir tahkim kurumu olan Yüksek Hakem Kurulu 2012 yılının ilk yarısı için yüzde 4, ikinci yarısı için yüzde 3 oranında ücret artığını uygun gördü. Bileşik faiz hesabıyla bu yıllık yüzde 7,12 oranına karşılık geliyor’ diyen Beydanş Resmi enflasyon oranının bunun çok üzerinde olacağını, grev hakkı elinden alınan THY çalışanının reel ücretlerinin gerileceğini söyledi.

‘Savaş ile bizleri bataklığa sürüklemeyin!’
Bugün Suriye ile yaşanacak bir savaşın, acımasız rekabetin yaşandığı havacılık sektöründe yakıt fiyatlarının artışı ve yolcu sayısının azalması nedeniyle toplu işten çıkarmaların yaşanacağını, sıfır zam ve ücret indirimi uygulamalarınının gündeme gelmesi olacağını vurgulayan işçiler IRAK savaşında bunun acısını THY işçilerinin yaşadığını belirtti.

Direnişçi işçiler adına hükümete seslenen Beytanş şunları söyledi: Hükümete buradan sesleniyoruz. Türkiye ve Suriye’de yaşayan insanları ve bölgenin tüm halklarını içinden çıkılması zor bir bataklığa sürüklemeyin! Yaşanan ölümlere yüzlercesi ve binlercesini –belki de daha fazlasını- eklemeyin!

‘Yaşasın Barış’, ‘Yaşasın Grev hakkımız’ sloganları eşliğinde bir daha ki hafta aynı gün aynı saatte buluşmak üzere oturma eylemi sonlandırıldı.

Direnişe ‘Kristal-İş, Deri-İş, EDP, BES, Tek Gıda-İş, TÜM TİS, DDSB, EÖC, DİP, UİD-DER, İKD, TKP1920 destek verdi.

Emek.org.tr

thy-iscileri-oturma-eylemi-06-10-2012-2

thy-iscileri-oturma-eylemi-06-10-2012-9

thy-iscileri-oturma-eylemi-06-10-2012-7

thy-iscileri-oturma-eylemi-06-10-2012-8

İlgini çekebilecek diğer içerikler