TÜRK-İŞ’TE ÇATLAK BÜYÜYOR!

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, işbirliği protokolunun bedelini ağır ödeyecek… Türk-İş’te sarı sendikalar da “gizli protokol” ile Hükümet ve patronlarla iş birlikçiliği açığa çıkan Mustafa Kumlu’ya artık tahammül edemiyor!

Türk-işte çatlak büyüyor mustafa kumlu

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, işbirliği protokolunun bedelini ağır ödeyecek…

Türk-İş’te sarı sendikalar da “gizli protokol” ile Hükümet ve patronlarla iş birlikçiliği açığa çıkan Mustafa Kumlu’ya artık tahammül edemiyor!

“Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Yasası” tartışmaları ve ünlü “protokol” işbirliği, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun başkanlığını tehlikeye attı. Adeta “bu kadarı da olmaz” diyen Türk-İş üyesi 20 sendika Genel Başkan Mustafa Kumlu’ya verdiği desteği çekti.

Şimdi, Sendikal Güç Birliği Platformu’na bağlı sendikaların tavrının nasıl olacağı da, artan bir önemle Türk-İş gündemine geldi.

“Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası” çıkmasından önceki tartışma sürecinde, “gizli protokol” olayı ile gündeme gelen sarı sendikal yönetimin hakim olduğu TÜRK-İŞ Konfederasyonunda yol ayrımına yaklaşıldı.

Türk-İş son genel kurulunda Mustafa Kumlu ile birlikte davranan sendikalar, gelinen notada Kumlu’dan desteklerini geri çekerek, istifa talebini gündeme getirdi. Ancak M.Kumlu, kendisine yönelik “istifa et” talebini reddederek olağanüstü Genel Kurul olasılığını dillendirdi.

Kumlu’ya şimdi muhalif olan ve desteklerini geri çektiklerini belirten 20 sendika başkanı arasında şu anda Türk-İş’in yönetiminde; Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türkiye Yol-İş Sendikası Ramazan Ağar, Demir-Yol İş Sendikası Genel Başkan Ergün Atalay ve Teksif Genel Başkanı Nazmi Irgat da bulunuyor.

Tüzük gereği; Türk-İş Yönetim Kurulu’nun 5 üyesinden 3 yönetim kurulu üyesinin isteği halinde, olağanüstü genel kurula gidilebiliyor. M. Kumlu’nun, “Eğer Yönetim Kurulu’nda benden bir rahatsızlık varsa çözüm yeri olağanüstü genel kuruldur. Alın kararı olağanüstü genel kurula gidelim.” Çıkışını yapan ve istifa istemi karşısında da “Seçimle geldim, seçimle giderim” diyen M. Kumlu’ nun bu sözleriyle, Türk-İş gündemine Olağanüstü Genel Kurul toplanması girmiş oldu.

Sendikal Güç Birliği Platformu ne yapacak?

Türk-İş Genel kurulunda Mustafa kumlu ve destekçileri karşısında Sendikal Güç Birliği Platformu sendikaları tavır almıştı. Şimdi bu gelişmeyle birlikte SGBP nin taktiğinin nasıl olacağı emek kamuoyunda merak konusu olarak gündeme girdi. 30.11.2012  İstanbul

Emek.org.tr

 

İlgini çekebilecek diğer içerikler