SERİ CİNAYET SÖZLEŞMELERİ

Eti Bakır Samsun İşletmesi’ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu 5 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı kaza sonrası bilirkişi heyetince hazırlanan ve Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan raporda, Eti Bakır ve denetim yapan şirketin “tali kusurlu”, işi yapan alt yüklenici 3 şirketin ise “asli kusurlu” olduğu belirtildi.

seri-cinayet-sozlesmeleri

Eti Bakır Samsun İşletmesi’ndeki amonyak tankı kapağının çökmesi sonucu 5 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı kaza sonrası bilirkişi heyetince hazırlanan ve Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan raporda, Eti Bakır ve denetim yapan şirketin “tali kusurlu”, işi yapan alt yüklenici 3 şirketin ise “asli kusurlu” olduğu belirtildi. Asıl işverenin neredeyse temize çıkarılan raporda, devletin sorumluluğu ve kusuruna ise hiç değinilmiyor. Raporda, Eti Bakır’ın söz konusu işin denetimi için bir şirketle sözleşme imzaladığı, yüklenici şirketin de amonyak tankının montaj işlerinin yapılması için bir şirketle Eti Bakır’ın izni olmadan sözleşme imzaladığı, daha sonra da bu şirket ile başka bir şirket arasında uzman ekip sözleşmesi imzalandığı, bundan da Eti Bakır’ın izni olduğuna dair belge bulunmadığı savunuldu.

Eti bakır suçsuz

Raporun sonuç bölümünde, işin yüklenicisi olan şirketin yapmakla sorumlu olduğu işte bu kazanın meydana geldiği belirtilerek, iş emniyeti tekniğine uygun olarak işi yerine getirmediğinden ve Eti Bakır’ın izni olmadan işi taşeronlara vermesinden dolayı asıl kusurlu olduğu, ayrıca diğer iki şirketin işin yüklenicisinin taşeronu olduğu, iş emniyetini tekniğe uygun olarak yerine getirmediğinden ve Eti Bakır’ın izni olmadan işi yapmalarından dolayı asıl kusurlu oldukları kaydedildi.

MMO: Sorumlu işveren ve devlettir

Samsun’daki ETİ bakır işletmesinde meydana gelen iş cinayetine ilişkin açıklama yapan Makina Mühendisleri Odası (MMO) şunları belirtti: “Bir yılda 1.573 kişi, bir günde 5 kişi hayatını kaybediyorsa bunun nedeni, önlem alınmamasıdır ve bu durumdan işveren ile devlet sorumludur. Zira işyerlerinde önlemlerin alınması ile gerekli araçların işverenlerce sağlanması ve devletin etkin denetim yapması durumunda iş kazaları meydana gelmez. Önlemler alınmıyor, iş kazaları can almaya devam ediyorsa, devlet yasa yapma-denetleme görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmiyor demektir.”

BDP Başbakan’a sordu

İş cinayetleri dün de sürdü. Zonguldak Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında meydana gelen iş kazasında Saffet Koç isimli işçi yaşamını yitirdi, İsmail Uzun ve Cevdet Baytekin ise yaralandı. Olay TTK Armutçuk Müessesesi kömür ocağının -400 kotunda kömür nakli yapıldığı sırada meydana geldi.

Şirnex’te (Şırnak) sabah saatlerinde Mîdyat (Midyat) ve Hezex (İdil) arasındaki karayolunda çimento yüklü TIR’ın devrilmesi sonucu meydana gelen kazada şoför Kahraman Bars yaşamını yitirdi.

Ankara’da ise, temizlik işçilerini taşıyan minibüsün buz tutan yolda kayarak devrilmesi sonucu 15 işçi yaralandı. Antalya’da da 5 yıldızlı bir otelin ek bina inşaatında beton mikser hortumunun üzerlerine düşmesi sonucu 3 işçi yaralandı.

Öte yandan BDP Qers (Kars) Milletvekili Mülkiye Birtane, Samsun Eti Bakır’da yaşanan iş cinayetinin katliam olduğunu belirterek, hükümeti sorumlu tuttu. Birtane, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergesi ile sorumlunun taşeron işçiliği ve sendikasız çalışma sistemini hayata geçirerek, ucuz ve güvencesiz çalıştırmaya göz yuman hükümet olduğunu belirtti. 

Kaynak: Özgür Gündem

İlgini çekebilecek diğer içerikler