Münih’te Taksim halk direnişine destek mitingi

Taksim’in direniş ruhu Münih’e taşındı. Cumartesi günü şehir merkezi Stachus’ta toplanan yüzlerce kişi başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin bütün illerinde gerçekleştirilen yürüyüşlere destek verdi ve polisin ölümüne saldırısını kınadı. Miting, Emek ve Özgürlük Cephesi/Avrupa İnisiyatifi (EÖC), Anadolu Federasyonu, DİDF München, DİDF Jugend, MLPD München, GAM-Gruppe Arbeitermacht, Mesopotamische Kulturverein, Münchner Bündnis gegen Krieg und Rassismus, RSB-IV […]

Taksim’in direniş ruhu Münih’e taşındı. Cumartesi günü şehir merkezi Stachus’ta toplanan yüzlerce kişi başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin bütün illerinde gerçekleştirilen yürüyüşlere destek verdi ve polisin ölümüne saldırısını kınadı.

Miting, Emek ve Özgürlük Cephesi/Avrupa İnisiyatifi (EÖC), Anadolu Federasyonu, DİDF München, DİDF Jugend, MLPD München, GAM-Gruppe Arbeitermacht, Mesopotamische Kulturverein, Münchner Bündnis gegen Krieg und Rassismus, RSB-IV Internationale OG München, YXK München, ÖDA München, İnterventionistische Linke München’nin oluşturduğu Her Yer Direniş Her Yer Taksim/Münih İnisiyatifi‘ tarafından örgütlendi.

Miting saat 16:30’da başladı. Kurumlar tarafından yapılan konuşmalarda özellikle Türkiye’deki polis ve devlet baskı/terörüne dikkat çekildi. Ayrıca polis tarafından kullanılan biber gazı, plastik mermi vb. silahların birçoğunun Almanya devleti tarafından Türkiye’ye satıldığı belirtildi.

Konuşmaların ardından yürüyüş başladı. Yürüyüş boyunca Almanca ve Türkçe ‚Yaşasın enternasyonal dayanışma‘, ‚Her yer Taksim her yer direniş‘, ‚Bu daha başlangıç mücadeleye devam‘, ‚Katil devlet hesap verecek‘,Direne direne kazanacağız‘, sloganları atıldı.

Goetheplatz’da bir grup faşist kuru sıkılarla yürüyüşü rahatsız etmeye ve eylemcileri korkutmaya çalıştı. Polisin silahlı gruba müdahale etmeyerek arada barikat oluşturması eylemciler tarafından protesto edildi. Yürüyüş, eylemliliklerin süreceği anonsuyla Schwanthalerstr 80’de Eine-Welt-Haus’ta son buldu.

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler