THY İŞÇİLERİNİN OTURMA EYLEMİ BU KEZ BEŞİKTAŞTAYDI

İşe iade talebiyle AKP’yi ve THY yönetimini protesto eden işçiler, oturma eylemini bu kez İstanbul- Beşiktaş ilçesinde ünlü Beşiktaş Kartal Heykeli önünde gerçekleştirildi

305 THY işçisi bu kez beşiktaşta

İŞTEN ATILMALARA VE SENDİKAL BASKILARA SON!

İşten çıkarılan işçiler geri alınsın!

AKP Hükümetinin 7 ay önce getirdiği “Grev Yasağı” kanununa karşı iş bırakma eylemiyle tavır alan THY ve TEKNİK AŞ işçileri, grev hakkına sahip çıktıkları için AKP güdümündeki THY yönetimi tarafından keyfi biçimde işten çıkarılmıştı.

Sendikal hakları ve işe dönüş için 187 gün önce direnişe başlayan işçiler, her hafta İstanbul’un merkezi bir semtinde, işe geri dönme talebiyle oturma eylemleri yapıyor.

İşe iade talebiyle AKP’yi ve THY yönetimini protesto eden işçiler, oturma eylemini bu kez İstanbul- Beşiktaş ilçesinde ünlü Beşiktaş Kartal Heykeli önünde gerçekleştirildi.

“Beşiktaş Çarşı Grubu”nun da aktif biçimde desteklediği eyleme, Sendikal Güç Birliği Platformunu oluşturan bazı sendika yöneticileri, bu sendikalara bağlı işçiler, emek dostu partilerin ilçe örgütleri ve halktan destek verildi.

Oturma eyleminde konuşma yapan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, kazanıncaya kadar kararlılıkla mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı.

Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi yaptığı konuşmada, süreci özetledikten sonra  “Grev yasağına karşı koyduğu için işçilerin kapıya koyulmaktadır. Baskıların, yasakların yanı sıra değişik cezai yaptırımlarla karşı karşıyayız. Bugün 187 gündür direnen THY işçilerini desteklemek, ulusal ve uluslar arası işçi hareketinin görevidir. Bizler bugün burada yetersiz de olsa bu görevi yerine getiriyoruz. Başarılı direnişleri için THY işçilerini kutluyorum. Sendikal Güç Birliği Platformu bu direnişin yanındadır. Sermayenin saldırılarını ancak birleşik mücadeleyle geri püskürtebiliriz.” dedi. Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi Sözlerini “Ezilenlerin, sömürülenlerin birleşik fiili mücadelesini yükseltme “  çağrısıyla sonlandırdı.

Hava-İş sendikası ve işten atılan işçiler adına basın açıklama metnini okuyan Ferhan Ajlani, “THY de yeni Toplu Sözleşme yetkisi sendikamıza gelmiştir. Ve yapılacak olan TİS’nin birinci maddesini de işten atılan işçilerin işlerine geri dönmesi talebi oluşturmaktadır” dedi.

AKP Hükümetinin adamı olarak TÜRK-İŞ başına gelen M.Kumlu’nun kendisine biçilen role uygun davrandığını, bunun da sendikal konfederasyon içinde tahammül edilemez olduğunu vurgulayan Ferhan Ajlani, Sendikal Güç Birliğinin muhalif çıkışının ne kadar haklı olduğuna da dikkat çekti.

Sendikal Güç Birliği sendikalarından Deri-İş, Tek Gıda-İş, TÜMTİS, Petrol-İş, Belediye-İş sendikalarının yönetim kurulu üyeleri, sendika üyesi işçi grupları,Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi, Beşiktaş Çarşı Grubu, TKP, TKP-1920, DİP, CHP, Red Dergisi, İP, EMEP temsilcileri katılımlarıyla eyleme destek verdi.

Şiddetli yağan yağmur altında yapılan konuşmalardan sonra, halay çekilerek atılan sloganlarla oturma eylemi sona erdirildi.

Emek.org.tr

305 thy işçisi bu kez beşiktaşta

305 thy işçisi beşiktaşta

305 thy işçisi beşiktaşta

İlgini çekebilecek diğer içerikler