‘ASGARİ ÜCRET ORTAOYUNUNU BOZACAĞIZ’

AKP hükümetinin ‘Asgari Ücret” konusundaki yaklaşımları ve Asgari Ücret Komisyonu çalışmaları,  sendikaların İstanbul-Şişli ilçesinde yaptığı bir yürüyüşle protesto edildi.

Dev Sağlık-İş Asgari ücret eylemi

AKP hükümetinin ‘Asgari Ücret” konusundaki yaklaşımları ve Asgari Ücret Komisyonu çalışmaları,  sendikaların İstanbul-Şişli ilçesinde yaptığı bir yürüyüşle protesto edildi.

22.12.2012 günü İstanbul -Şişli ilçesinde, Şişli Camii önünde toplanan sendikalar ve demokratik kurumlar,  Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2013 yılı asgari ücret programına aldığı %3+3’lük artışa tepki göstermek için Şişli AKP Parti binası önüne yürüdü.

Yürüyüş korteji, bir süre trafiğin tıkanmasına ve aksamasına neden oldu. Yürüyüş boyunca “Tayyip sen yaşa 730 liraya”, “Asgari yaşamak istemiyoruz”, ”İnsanca yaşamak istiyoruz” “asgari ücret ortaoyununu bozacağız” sloganlarıyla işçiler tepkilerini gösterdi.

Şişli AKP İlçe binası önünde işçiler protestolarını gerçekleştirirken taleplerini de dile getirdiler. 739 lira olan asgari ücrette  %3+3’luk yani 22 liralık artışı kabul etmeyerek yürüyüş eylemini düzenleyen Devrimci Sağlık-iş Sendikasına, Hava-iş üyesi direnişteki THY işçileri, Enerji-sen, DİSK, TÜMTİS, HALKEVLERİ, POLİTEKNİK ve Sürekli Devrim Hareketi temsilcileri de destek verdi.

Devrimci Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yaptığı konuşmada hükümetin ve komisyonun oyunlarını teşhir etti. Arzu Çerkezoğlu, “Gerçekleştirilen asgari ücret görüşmelerinin emekçiler acısından kötü çalışma ve yaşam koşulları anlamına geldiğini” ifade etti.  Asgari Ücret tespit komisyonunun yapısının, işçi temsilcilerinin karar ve yetkisini etkisizleştirdiğini belirterek komisyonun üçlü yapısına dikkat çeken Çerkezoğlu, sözlerine şunları ekledi:  “işçi ve işveren kesimi dışında üçüncü bir taraf olarak görüşmelere katılan devletin kendisi de binlerce kamu emekçisini ve 1 milyondan fazla işçiyi ihaleler yolu ile çalıştıran bir işveren konumundadır’.

Başbakan Erdoğan’ın hükümet oldukları günden bu yana asgari ücrette %200’luk bir artış olduğunu her fırsatta dile getirmesine tepki gösteren Çerkezoğlu, “reel olarak artmış asgari ücret doğru, fakat başka gerçekler de var. Artış gösteren asgari ücret bugün 3300 lira olan yoksulluk sınırının, 1030 lira olan açlık sınırının bile çok altındadır. Bu ülkede asgari ücret 739 liradır ve bu ücretle insanlar açlık ve sefaletle yasamaya mahkûm edilmiştir.”  diye konuştu.

‘Bu ülkede milyonlarca emekçi asgari ücrete bile ulaşamamaktadır. İşsizlik ve kayıt dışı çalışma milyonlarca emekçiyi asgari ücrete bile ulaşmadan mahrum bırakmaktadır. Yine bu ülkede milyonlarca emekçi hiç bir güvencesi olmadan taşeron şirketlerin ve taşeron belası altında asgari ücrete mahkûm bir yaşam sürmektedir.’ diyen Çerkezoğlu, insanca yasama koşullarını karşılamayan asgari ücretin bile altında çalıştırılan emekçilere dikkat çekti.

‘Türkiye büyüyor, Türkiye gelişiyor’ söylemlerini sıkça kullanan Başbakan Erdoğan’a seslenen Çerkezoğlu, “bizim emeğimiz ve alınterimiz ile büyüyen bu ülkede bizler, yani emekçiler hep yoksullaşıyoruz. Evet, son 30 yılda Türkiye ekonomisi 3,5 kat büyümüş. Bu büyüme asgari ücrete yan sitilmiş olsaydı, asgari ücret bugün net 1938 lira olmalıydı”  dedi.

AKP İstanbul-Şişli ilçe binası önündeki eyleme katılan Hava -İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin ve DİSK genel Başkan yardımcısı Nakliyat-İş sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da; AKP hükümetini eleştiren ve işçilerin mücadele birlikteliklerine vurgu yapan konuşmalar yaptı.     22.12.2012  İstanbul

Emek.org.tr

Dev Sağlık-İş Asgari Ücret Eylemi

Dev Sağlık-iş Asgari ücret eylemi

Dev Sağlık-İş asgari ücret eylemi

İlgini çekebilecek diğer içerikler