THY İŞÇİLERİ: ‘KAR, TİPİ, SOĞUK BİZİ DURDURAMAYACAK!’

Grev hakkına sahip çıktıkları için işlerine son verilen 305 THY işçisi eylemlerine devam ediyor. Taksim, Avcılar, Zeytinburnu, Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy gibi İstanbul’un farklı noktalarında gerçekleştirdikleri eylemlerle ise dönüş mücadelesini sürdüren işçiler, bu hafta da İstanbul Cevahir AVM önündeydi.

THY işçileri 208. gün oturma eylemi

Grev hakkına sahip çıktıkları için işlerine son verilen 305 THY işçisi eylemlerine devam ediyor. Taksim, Avcılar, Zeytinburnu, Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy gibi İstanbul’un farklı noktalarında gerçekleştirdikleri eylemlerle ise dönüş mücadelesini sürdüren işçiler, bu hafta da İstanbul Cevahir AVM önündeydi.

THY işçilerinin 14. Oturma eyleminde Türk-İş konfederasyonuna bağlı sendikaların yönetim kurulları üyeleri ve üye işçi gruplarının kitlesel ve coşkulu destekleri dikkat çekti.

Hava-İş sendikası genel başkanı Atilay Ayçin, yaptığı konuşmada AKP hükümetini sert sözlerle eleştirerek, haklı direnişlerinin sürdüğünü ve 305 işçinin işlerine geri dönünceye kadar da kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini söyledi. 

Kristal-İş sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş yaptığı konuşmada, 209 gündür direnen THY işçilerini ve Hava-İş sendikasını kutladı. Hava-İş sendikasının ve direnişçi işçilerin yaktığı meşalenin, AKP’nin yıkılmaz dedikleri kalelerine bir saldırı olduğunu da vurgulayan Çetintaş, onların kalelerin yıkılmaya başladığına da dikkat çekti. Bugün işçilerin ve öğrencilerin önemli mücadele yolunu işaret ettiğini sözlerine ekleyen Çetintaş, THY işçilerini ve Hava-İş sendikasının mücadelesini desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

Devrimci Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yaptığı konuşmada, THY işçilerini desteklediklerini ve direnişçi işçilerin yanlarında olduklarını açıkladı.

Direnişlerinin 208. Gününü geride bırakan işçiler, grev hakkını geri aldıkları gibi ise dönüş mücadelesini de zaferle sonuçlandırmaya kararlı. ‘Direndik kazandık sıra ise dönüşte’, ‘Zafer direnen emekçinin olacak’, ‘Havada karada her yerde direniş’ sloganların atan işçiler adına basın açıklamasının Los Angeles seferindeyken işten çıkarılarak uçaktan indirilmeye çalışılan ve THY kayıtlarına ‘ölü’ olarak geçen THY işçisi Meltem Çelikkaya Akdağ yaptı.

Geçtiğimiz  hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan asgari ücret artışına değinen Akdağ, asgari ücretin, tüketim ürünlerinin fiyatı değerlendirildiğinde ülke koşullarında insanca yaşam için yeterli olmadığını ifade etti. Hükûmet yetkililerinin asgari ücrete ilişkin açıklamalarının gerçeği örtme amacı taşıdığını belirten Akdağ, ‘Asgari ücretin son 1 yılda ekmek, yağ, elektrik, su, ödün ve Kömür ‘de yaşanan  fiyat artışları karşısında işçilerin alım gücü azalmıştır. Asgari ücretlinin alım gücünün en ciddi şekilde gerilediği gider kalemlerinin başında yoğun kış koşullarında ısınma ile ilgili gider kalemlerimize alıyor. Asgari ücret doğalgaz karşısında alım gücünü %12,7 düzeyinde kaybederken, odunda bu oran %3,13 seviyesinde. Elektrik ve su fiyatlarında artış da asgari ücretlinin belini büküyor.’ diye konuştu.

Akdağ, asgari ücretin belirlenmesinin ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ‘Türkiye’de emeklilik maaşı, çalışılan dönemde alınan maaşa oranla çok yüksek’ sözünü hatırlatarak, “Bu açıklama ile ilgili yorum yapmaya bile gerek yok. 15-16 Haziran olaylarında taşınan bir pankart geliyor insanın aklına: ‘bütün kininiz işçilere mi?’ Bakan Şimşek’e bu soruyu sormakla yetiniyoruz.” dedi.

Akdağ, Türk Hava Yolları ile Hava-iş Sendikası arasında başlayacak olan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili bilgiler aktardı. Hava-iş Sendikası’nın TİS öncesinde, THY işçilerinin taleplerini belirleme amacıyla anket çalışmasını başlattıklarını söyleyen Akdağ, ‘korku ve baskı altında olan THY’de çalışan arkadaşlarımızın cevaplarını çok merak ediyoruz.’ dedi. Hava-iş Sendikasının TİS görüşmelerinde tek madde olarak 305 işçinin ise iadesini göstermekte kararlı olduğunu belirten Akdağ, kitlesel üye desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. 

TİS görüşmelerini üyeye açık gerçekleştiren tek sendika olan Hava-iş Sendikası, başlayacak olan görüşmelerde birlikte tavır alıp, kararlı işverene hissettirebilmek için herkesi, işveren temsilcilerine ‘adımımızı sendika ile birlikte atarız’ mesajı vermek için görüşmelere çağırdı.

14. Oturma eylemine katılımlarıyla destek veren kurumlar şunlar oldu: Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı, yönetim kurulu üyeleri, işyeri temsilcileri ve üye işçiler; Tez Koop-İş sendikası 1,4,5 ve Edirne şubeleri başkanları ve yönetim kurul üyeleri, işçileri; TÜMTİS Genel sekreter ve işyeri temsilcileri; Petrol İş sendikası genel merkez yöneticileri; Dev Sağlık İş sendikası başkan ve işçileri, SES temsilcileri,TTB genel sekreteri, Mücadele Birliği ve DİK temsilcileri, TKP-1920 ve İKD temsilcileri, Emek ve Özgürlük Cephesi temsilcileri, Halkevleri temsilcileri, Sürekli Devrim Hareketi temsilcileri.

THY işçilerinin direniş sürecinde besteledikleri direniş türküleri söylendi. Daha sonra halay oyunları ve marşlarla eylem sonlandırıldı.   22.12.2012   İstanbul

Emek.org.tr

THY işçileri 208. gün mecidiyeköy

THY hava-iş 208 gün mecidiyeköy

THY işçileri 208. gün mecidiyeköy oturma eylemi

THY işçileri 208. gün mecidiyeköy oturma eylemi

İlgini çekebilecek diğer içerikler