Yine madenlerde iş cinayeti

Madenlerde iş cinayetleri sürüyor. Zonguldak’ta üç işçi ruhsatsız maden ocağında, bir işçi ise TTK’ya ait maden ocağında hayatını kaybetti. AKP iktidarının ve işverenlerin “güzel olmak” olarak adlandırdığı madenlerdeki iş cinayetleri sürüyor. Soma’dan Zonguldak’a madenciler her günü mücadele içerisinde geçiriyor. İşçi sağlığı ve güvenliğinin hiçe sayıldığı, sağlıksız ortamlarda çalışan madenciler, ölüm ile burun buruna. Zonguldak Kırat […]

Madenlerde iş cinayetleri sürüyor. Zonguldak’ta üç işçi ruhsatsız maden ocağında, bir işçi ise TTK’ya ait maden ocağında hayatını kaybetti.

AKP iktidarının ve işverenlerin “güzel olmak” olarak adlandırdığı madenlerdeki iş cinayetleri sürüyor. Soma’dan Zonguldak’a madenciler her günü mücadele içerisinde geçiriyor. İşçi sağlığı ve güvenliğinin hiçe sayıldığı, sağlıksız ortamlarda çalışan madenciler, ölüm ile burun buruna.

Zonguldak Kırat Mahallesi’nde ruhsatız olan ve daha önce kapatılan kömür ocağında çalışan işçilerden 3’ü metan gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.

Diğer cinayet ise TTK Karadon Müessesesi Müdürlüğü’ne ait kömür olcağında yaşandı. 13 yıllık madenci Azami Kara hayatını kaybederken bir işçi de yaralandı.

DEV MADEN-SEN’DEN ÇAĞRI

Dev Maden-Sen, Zonguldak ve Ordu’da 5 işçinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanın iş cinayetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Önceki gün Dünya Madenciler Günü ile ilgili yaptıkları açıklamada “Dünya Madenciler Günü, iş cinayeti haberleriyle karşılandı” diyen sendika, bugün ise “Dünya Madenciler Günü haftası Türkiye’de iş cinayetleriyle sürüyor” dedi.

Güne yine madenlerde yaşanan iş cinayetleri sonucu 5 işçinin yaşamını yitirdiği haberleriyle uyandıklarını kaydeden sendika, Türkiye gündeminin yerel seçimlerle meşgul edilerek, işyerlerine dönük denetimlerin her geçen gün gevşetildiği belirtti. Dev Maden-Sen, “İşçinin direkt yaşamını ilgilendiren işçi sağlığı ve iş güvenliği konusu egemenleri ilgilendirmiyor. AKP Hükümeti ise çalışma yaşamına ilişkin çıkardığı diğer yasal düzenlemeler gibi, bu yaşamsal konuyu da çözüme uzak yasa ve yönetmeliklerle geçiştiriyor” dedi.

Dev Maden-Sen, aşırı kar hırslarıyla bu cinayetlere neden olanları, sorumsuzluklarıyla iş kazası deyip geçenleri, ilgisizlikleriyle ölümleri seyredenleri, duyarsızlıklarıyla iş cinayetlerini kader olarak değerlendirenleri bu vahşet karşısında bir kez daha insan gibi düşünmeye davet etti.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin tam olarak alınmasını, sıkı denetiminin öneminin artık anlaşılmasını isteyen Dev Maden-Sen, “madencilik sektöründe devam eden özelleştirme ve taşeronlaştırmanın durdurulup yeniden masaya yatırılmasının zamanı gelmiş ve geçmektedir” diye belirtti.

Enerji Bakanlığını ve AKP Hükümeti’ni, bu konuda sorumluluklarını görmeye çağıran Dev Maden-Sen, şunları söyledi: “Aksi halde bu iş cinayeti adı altında gerçekleşen ölümlerin vebali hükümetin ve ilgili bakanlarının omuzlarındadır. Maden işçisi kardeşlerimizde artık kuralsız, güvencesiz, örgütsüz çalışmanın kendileri açısından ölüm kalım ve gelecek meselesi olduğunu anlamalıdır.”

Yaşamını yitiren madencilerin aile ve arkadaşlarının acılarını paylaştığını bildiren sendika, yaralı işçilere acil şifalar diledi.

İlgini çekebilecek diğer içerikler