THY grevi 3. gün notları

17.05.2013 tarihinde grevde 3.gün yaşanıyor. THY Genel Müdürlüğü binası önünde kitlesel olarak, diğer işyerleri birimlerinde de grev gözcüleri nöbeti ve etkinlikleriyle sürdürülen grev devam ediyor.

17.05.2013 tarihinde grevde 3.gün yaşanıyor. THY Genel Müdürlüğü binası önünde kitlesel olarak, diğer işyerleri birimlerinde de grev gözcüleri nöbeti ve etkinlikleriyle sürdürülen grev devam ediyor.

THY Genel Müdürlüğü binası önünde kitlesel olarak, diğer işyerleri birimlerinde de grev gözcüleri nöbeti ve etkinlikleriyle sürdürülen grev devam ediyor.

Greve katılım giderek artmaktadır. Klasik anlamda bir fabrika grevi tarzında gelişme görmek mümkün değil. İşçinin greve çıkması klasik türün biraz dışında gelişiyor. Toptan bir tavır alışla greve çıkma sağlanamadı. İşçilerin bir kısmının özellikle uçucu işçilerin yani pilot ve kabin görevlilerinin ülke dışı istasyonlarda bulunması, dönüşlerde greve dahil olma durumu nedeniyle greve katılım sayısı giderek artma eğilimindedir.

Grev nedeniyle hizmet üretmede daha sıklıkla sorunlar yaşanmakta ve dolayısıyla sistemin sıkıntıya geçirmeye başladığı daha açıktan gözlenebilmektedir.   

Bu olgu sonuçta uçuş güvenliğinin tehlikeye girmesi anlamı taşıyor. Tecrübesiz yeni eğitim alan işçilerin ileri sürülmesi, yapılan uyarılar sonucu denetim kurumlarının devreye girerek, THY hakkında soruşturmaya başlamasını getirdi. Şirket sicilindeki sabıkalar artacağı gibi, yüklü miktarlarda para cezaları da ödemesi büyük olasılıktır. Bugün EASA kurumunun soruşturma talebinin bilgisi ulusal basında da yer aldığı biliniyor.

Grev sahasında greve çıkan işçilerin morallerin iyi olduğu ve coşkularını kaybetmedikleri hemen gözlemlenebiliyor. Greve katılmayanlar kızgınlıkla ve eleştirilerle anılıyor. Tabi 12.000 işçinin çoğunluğu greve dahil olsaydı, işverenin daha çabuk yola geleceği tespitleri de yapılmaktadır. Buna rağmen yeni katılımlarla grevin başarıya ulaşacağına dair inanç sıklıkla dillendirilmektedir.

Günün ilerleyen saatlerinde internet ağında THY yönetiminin sendikayı Toplu İş Sözleşmesini (TİS) imzalamaya çağırdığı haberi düştü. Sendika resmi bir çağrının iletilmediğini Genel başkan ağzından açıkladı. Genel Başkanın açıklamasının ardından THY yönetimi sendikaya resmi bir çağrı iletti. Sonradan sendikanın bir toplantı alarak durumu değerlendirmeye aldığı da anlaşıldı.

Grev alanında polislerle küçük bir anlaşmama ve tartışma gerginliği yaşandı. İşçilerin gölgelik çardı kurma hazırlıkları polisin “alırız” tehdidiyle durdu. Yöneticilerin ve giderek işçilerin tepkisi yükseldi. Çadırların açılacağı ve polisin de, saldırıyorsa durmaması söylendi. Valiliğe yazı yazılması tespitiyle gerginlik giderildi.

Grev alanı yine yoğun dayanışma ziyaretleri gerçekleştirildi. CHP milletvekilleri, Petrol-İş ve Belediye-İş sendikaları, KESK İstanbul şubeler platformu, Öğrenci Kolektifleri, Hey tekstil direnişçileri destek veren kurumlar oldu.

THY yönetiminden basın üzerinden gelen çağrı akşam geç saatlerde Hava-İş sendikası yönetim kurulu tarafından değerlendirildi.  17.05.2013

Emek.org.tr

İlgini çekebilecek diğer içerikler