THY Teknik A.Ş delege seçiminde işveren oyunu boşa çıkarıldı – Hava-İş’te Genel Kurula Doğru

Atatürk Hava limanı Teknik AŞ de İşveren uzantısı muhalif gruplar ilk önemli yenilgilerini aldı. Teknik A.Ş işçileri yaptıkları seçimle, işverenin ve hükümetin oluşturmaya çalıştığı yandaş sendikaya “hayır” dedi. Hava-İş sendikası 27. Olağan Genel Kurul öncesinde delege seçimleri başladı. Delege seçimlerinde etkili olarak yandaş delegelerle mevcut sendika yönetimini devirmeyi amaçlayan işverenin oyunu, Teknik A.Ş işçilerinin tavrıyla […]

Atatürk Hava limanı Teknik AŞ de İşveren uzantısı muhalif gruplar ilk önemli yenilgilerini aldı.

Teknik A.Ş işçileri yaptıkları seçimle, işverenin ve hükümetin oluşturmaya çalıştığı yandaş sendikaya “hayır” dedi.

Hava-İş sendikası 27. Olağan Genel Kurul öncesinde delege seçimleri başladı. Delege seçimlerinde etkili olarak yandaş delegelerle mevcut sendika yönetimini devirmeyi amaçlayan işverenin oyunu, Teknik A.Ş işçilerinin tavrıyla boşa çıkarıldı.

Teknik A.Ş delege seçimlerine işçiler %80 katılımla yoğun ilgi gösterdi. Mevcut sendika yönetimi “Mavi listesi” 827 oy alırken, muhalif grupların oluşturduğu “Tekniğin Sesi” listesi 552 oyda kaldı.

Hava-İş sendikası Genel Kurulu öncesinde yaşanan çekişmelerde, işverenin sendika iç işlerine açıktan karıştığı biliniyor. Hava-İş sendikası yönetim kurulunun yayımladığı açıklamalarda da, işverenin bizzat sendika iç işlerine karışarak seçimlerde işveren yanlısı bir ekibin yönetimi kazanması için çalıştıkları vurgulanmıştı.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yeğeninin de sendika başkanlığına aday olduğu, hatta “Bakan yeğeni”nin kurduğu Reform Hareketinin, Gökkuşağı Hareketi ve Emek Meclisi isimli muhalif gruplarla işbirliği yaparak mevcut sendika yönetimine karşı birlikte davrandığı duyumları yoğunlaşmıştı.

Bugün yapılan Teknik A.Ş delege seçimlerinde de muhaliflerin işbirliği, işçiler arasında teşhir oldu. Muhalif grupların birlikte davranacağı ve yanıltıcı bir yöntemle “Tekniğin sesi” ismiyle ortak liste çıkaracakları haberi işçiler arasında yayıldı. İşçiler işverenin sendika işlerine bu düzeyden karışmasını ve buna destek olan muhalif gruplara da tepki göstererek onlara oy vermedi.  İşverenle işbirliği söylentilerinin yayılması üzerine Gökkuşağı Hareketi, Teknik AŞ de delege seçimine katılmayacağı ve hatta ilerleyen saatlerde de işveren listesine oy verilmemesi çağrısını yaptığı anlaşıldı.

Teknik AŞ iki üst düzey yöneticisinin bizzat delege listesini oluşturduğu ve bunun işçiler arasında çok tepki topladığı, işçilerin mevcut sendika yönetiminin Mavi Liste’sini destekledikleri ve önemli bir oy farkıyla kazandıkları gözlemlendi.

Genel Kurul öncesinde, delege seçimleri olayında işverenin yoğun baskılar kurduğu biliniyor. Delege seçimlerinde Teknik AŞ de 25 delegenin mevcut sendika yönetimi tarafından kazanılması, işveren ve diğer muhalif gruplar karşısında çok önemli bir başarı olarak değerlendirilmektedir.

Teknik A.Ş’deki delege seçiminde kazanan Mavi liste diye kendilerini ifade eden işçiler, Genel Müdürlük önündeki grev çadırında slogan atarak, halaylar çekerek coşkularını ve sevinçlerini paylaştı.

Emek.org.tr

THY Teknik A.Ş delege seçiminde işveren oyunu boşa çıkarıldı - Hava-İş'te Genel Kurula Doğru

İlgini çekebilecek diğer içerikler